D Vitamini Damlasının Faydaları, Yan Etkileri ve Fiyatı

Yeni doğanlarda ve çocuklarda D vitamini eksikliği oluşması halinde ortaya çıkacak olan hastalıkları önlemek amacıyla reçete edilen vitaminin faydaları, kullanımı ve yan etkileri.

D Vitamini Damlası

D Vitamini Damlası

Yeni doğanlarda ve çocuklarda D vitamini eksikliği tedavisi için reçete edilir. Hamilelik esnasında annenin vitamin eksikliği sonucunda bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte vitamin eksikliği görülmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan eksiklik sonucunda ortaya çıkacak hastalıkların önlenmesinde etkili olacaktır. D vitamini eksikliği ile birlikte raşitizm hastalığı, bebeklerin kafasında yumuşaması ve dişlerinde erken çürüme oluşacaktır. Oral damla daha çok yeni doğan ve çocukların vitamin eksikliği tedavisinde etkili olması nedeniyle reçete edilmektedir. Çocuklarda eksikliğin olması durumunda doktorun kan tahlili sonucunda bu vitamin eksikliğinin olduğu tanısı konulması durumunda piyasada bulunan şu vitaminlerden bir tanesi reçete edilerek her zaman doktorun önerdiği şekilde verilmelidir:

 • Devit – 3 Oral Damla;
 • Coledan Oral Damla;
 • Monovit Oral Damla.

Çocuklarda en sıklıkla eksikliği sonucunda ortaya çıkacak olan hastalıklar kemiklerle ilgili olmaktadır. Raşitizm hastalığı erken tanı konularak tedavisi edilmemesi halinde kalıcı bir hastalığa dönüşmesine neden olur. Reçete edilecek vitaminlerin çocuklarda ortaya çıkacak olan eksikliğin büyük ilacın düzenli olarak kullanımı ile birlikte yok olacaktır. Böylelikle de hastalığın oluşumu önlenmiş olacaktır.

Günümüzde doktorlar tarafından en iyi vitamin ilacı olarak reçete edilen D vitamini takviyesi oral damlası Devit 3 olmaktadır. Şişenin içerisinde 15 ml bulunan vitamin 50.000 IU D vitamini içermektedir.

Coledan D vitamini doktor tarafından reçete edilmesi durumunda şişenin içerisinde 15.000 IU miktarında D vitamini bulunmaktadır. İlacın etken maddesi Vitamin D3 olmaktadır. Fazla kullanımı durumunda sık sık idrar yapma ve yüksek ateş görülebilir. Her zaman için doktorun önerdiği şekilde kullanılması ve aşırı kullanımından hastanın kaçınması gerekmektedir.

Monovit D vitamini oral damla şişe içerisinde satılmaktadır. 15 ml bulunan şişede 50.000 IU D vitamini bulunduğu için vitamin eksikliğinin tedavisinde etkili olan bir damla olmaktadır. Etken maddesi olan Kolekalsiferol sayesinde vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkacak olan hastalıkların oluşmasını engelleyecektir.

D Vitamini Damlasının Kullanımı

Yeni doğanlarda görülen eksiklik sonucunda doktor tarafından önerilen vitaminler her zaman için önerildiği şekilde kullanılmalı ve fazlasının verilmemesi gerekmektedir. Ayrıca vitamin damla olarak çocuğa verilirken her zaman için doktorun kontrolünde olunmalıdır. Vitamin alınırken fazla alınmaması ve zararların ortaya çıkmaması için kan tahlili rutin kontroller ile yapılmalıdır. Asla doktor tarafından önerilen damla sayısından fazlasının verilmemesi gerekmektedir. Özellikle de kanda bulunan kalsiyum seviyesine bakılmalıdır. Fazla olması ile birlikte vitaminin verilmesi hemen kesilmelidir.

Hastalık Tedavisi Damla Sayısı Vitamin Miktarı
D Vitamin Eksikliği Günde 5-30 damla 667-4000 IU
Raşitizm Tedavisinde Günde 45 damla 6000 IU
Sindirim Kanalındaki Emilim Bozukluğu Günde 5 ile 75 damla 667-10000 IU
Osteomalazi Tedavisinde Günde 10 – 15 damla 1330-2000 IU

Vitaminin her zaman için doktorun önerdiği şekilde damla alınması gerekmektedir. Süt çocuklarına oral yolla ağızlarına belirtilen miktarda damlatılması gerekmektedir. Aksi bir şekilde belirtilmemesi durumunda oral damlanın mutlaka üç günde bir defa ağızdan alınması gerekmektedir. Mama ile beslenen çocukların mamasına belirtilen miktarda damlatılarak verilmesi uygun olacaktır.

Damlanın verilmesinden sonra çocuklara su verilmesi ağızlarında oluşacak tadın yok olmasını sağlayacaktır. Bu sayede mide bulantısı veya kusma oluşumu ortadan kalkmış olur.

D Vitamini Damlasının Yan Etkileri

Özellikle yeni doğan ve çocukların sağlıklı olarak gelişmesi için ve güçlü kemiklere sahip olabilmesi için D vitamini ihtiyacı olmaktadır. Fakat her zaman bu vitaminin bilinçli bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Doktorun onayı olmaması halinde vitaminin çocukların sağlığına yararlı olacağı düşünülerek fazla kullanılması sonucunda yan etkilerin oluşmasına neden olur. Bu yan etkiler çok ciddi yan etkiler olacağı için mutlaka doktora haber verilmeli ve ilacın çocuklara oral yol ile verilmesi kesilmelidir.

 • Kabızlık;
 • Mide bulantısı;
 • Kurdeşen;
 • Kaşıntı;
 • İshal;
 • Karın ağrısı;
 • İdrar yaparken zorlanma;
 • Kalsiyum miktarında artma;
 • Vitamin zehirlenmesi;
 • Mide gazı.

D Vitamini Damlalarının Fiyatı

Damla İsmi Fiyatı
Devit – 3 Oral Damla 7.09 TL
Coledan Oral Damla 10.66 TL
Monovit Oral Damla 7.09 TL


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.