D Vitaminin En Etkili Olduğu Kullanım Zamanları

D vitamini nasıl içilirse en faydalı olarak vücuda yarar, D vitamini yemeklerden önce mi yoksa sonra mı tüketilmelidir, aç karnına ve tok karnına D vitamini içmenin farkları nelerdir.

D Vitamini

Vücut tarafından kendiliğinde üretilmeyen fakat sağlık açısından oldukça önemli ve olmazsa olmaz olan vitaminler dışarıdan besin yoluyla ve veya tıbbi olarak hazırlanmış ilaçlar vasıtasıyla vücut sistemine dahil olmaktadırlar. Bu vitaminler içerisinde D vitamini özellikle kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bilhassa bebeklik döneminde anne sütünün içermediği iki vitaminden birisi olan D vitamini mutlak surette ilk bir yıl içerisinde düzenli olarak bebeğe verilmelidir.

Aynı şekilde yetişkinlerden açısından da bu vitamin oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte vücutta meydana gelen eklem ve kemik dezenformasyonları önlemek açısından D vitaminin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. D vitaminin vücuda faydalarını sıralamak gerekirse:

  • Kemik minerilazisyonunu sağlayarak kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmak
  • Bağışıklık sitemini destekleyerek hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar
  • Bağışıklık sistemi hastalıklarının engellenmesinde oldukça önemli bir etkisi vardır
  • Hipertansiyonu önleyici özelliği vardır
  • Sinir sisteminin dengede kalmasına yardımcı olur
  • İnce bağırsaklarca kalsiyum emiliminin artmasını sağlar

Tüm bu faydalı özellikleri açısından bu vitamin mutlak surette vücuda alınmalıdır fakat sadece besin maddeleri yoluyla elde edilen D vitaminin vücudun ihtiyacı olan günlük dozu karşılaması imkansızdır. Bu nedenle ilave olarak vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bunun istisnası günlük olarak deniz balığı tüketilmesi durumunda gerekli olan vitaminin sağlanabileceği görülmüştür.

D vitamini yetersizliği özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde oldukça yaygın görülen ve toplumun büyük bir kesimini etkileyen oldukça ciddi bir durumdur. Ülkemizdeki yetişkin nüfusun yüzde ellisinde D vitamini yetersizliği mevcuttur.

D vitamininin vücutta işlenmesi için alınması yeterli değildir aynı zamanda UV ışınlarıyla etkileşime girmesi gerekmektedir. Yeterince doğrudan güneş ışığına maruz kalınmadığı durumlarda alınan vitaminin vücuda herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Bu nedenle günlük olarak beş ile on beş dakika arasında elleri ve kolları doğrudan güneş ışığı altına tutmak d vitamininin sentezlenmesi açısından oldukça önemlidir.

D Vitamini Kullanma Zamanları

Vücuda alınan vitamin ilk olarak karaciğerde sentezlenerek daha sonra böbreklere gönderilmektedir. Daha sonra böbreklerde de işlenen D vitamini vücudun kullanabileceği forma dönüştürülür. Bu işlem sırasında olmazsa olmaz olan hormon paratiroid hormonudur. 

Genel olarak vitaminlerin aç karnına olarak alınmasının emilimi artırdığı düşüncesi doğrudur. Fakat suda çözünen vitaminlerin tok karnına alınması daha faydalı olabilmektedir.

Bu işlem açısından önemli olan noktalardan birisi vitaminin hangi zamanlarda alınmasının emilimi daha da fazla artırdığı konusudur. Kimi takviyeler yemeklerden sonra tok karnına alınırken kim takviyeler yemeklerden önce aç karnına kullanılmaktadır. BU nedenle bu vitaminin hangi zamanlarda kullanılmasının maksimum etkiyi oluşturduğunu bilmek en yüksek faydayı sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Özellikle takviye amaçlı olarak alınan vitamin çoğunlukla damla şeklinde kullanılan ilaç türlerindendir. Ülkemizde de büyük çoğunlukla damla şeklinde d vitamin takviyesi kullanılmaktadır. Yetişkinlerde ve bebeklerde farklı oranlarda kullanılan bu vitaminin kullanma zamanı açısından özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum mevcut değildir. Yine de yağda eriyen veya suda eriyen vitamin farkıdır. D vitamini yağda eriyen bir vitamin olmasından dolayı tok karnına daha iyi emilim gösteren suda eriyen vitaminlere kıyasla aç karnına olarak kullanılması daha faydalı olacaktır. Buna göre:

  • Yağda eriyen bir vitamin olmasından dolayı aç karnına olarak tüketilmesi daha faydalı olabilir
  • Tok karnına olarak tüketilmesinde de herhangi bir zarar bulunmamaktadır
  • Besin maddelerine karıştırılarak da kullanılabilir

Genel olarak ilaç ve vitaminlerin aç karnına alınması emilimin daha fazla olmasını sağladığı ve etkisini daha çabuk ve yoğun gösterdiğinden dolayı tercih edilmektedir fakat bu vitamin açısından istenirse aç karnına, istenirse tok karnına kullanılabilmektedir. Kişinin tercihine göre kullanabilme opsiyonu bu açıdan oldukça faydalıdır.

Aynı zamanda bu vitamin besin maddelerine karıştırılarak da kullanılabilir. Özellikle süte veya suya ekleyerek kullanım da mümkün olabilmektedir. Fakat su yerine sütün tercih edilemsi emilim açısından daha fazla tercih edilen bir durumdur.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 2,33en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.