Cevizin Faydaları Nelerdir ve Vitaminlerinde Ne Bulunur?

Ceviz birçok hastalığın yok olması adına insan vücudunda çalışır. Ayrıca özellikle kilo kontrolünün sağlanması adına destek sağlayan etkileri bulunur.

Faydalı Özellikleri

  • Kardiyovasküler sistem üstünde olumlu bir etki, kan damarlarının bileşime dahil olan antienflamatuar besinler ve antioksidanlar sayesinde olumsuz çevresel faktöre hızlı bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olur.
  • Bir diüretiktir. Genitoüriner sistemin işleyişini arttırmak için yeterli miktarlarda magnezyum içerir;
  • Metabolik sendromu azaltmak adına çalışır. Kan basıncı normalleştirir ve kolesterol düşmesini sağlar. Kanda aşırı yağ birikimi riskini azaltmaktadır.
  • Kardiyovasküler sistemin esnekliğini ve stabilitesini arttırmaktadır.
  • Kanser önleme konusunda yardımcı olur. Oksidatif kronik stres riskini azaltır, kanser hücrelerinin gelişmesi için büyük bir tehdit olan olası kronik inflamasyonu önler.
  • Prostat ve meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltır;
  • Erkek gücünün artması konusunda destek sağlar. Bu kuruyemişin düzenli kullanımı, gerekli enerjinin vücutta birikmesine katkıda bulunur. Bileşiminde bulunan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller vücudun tonunu artırır, bu da erkeğin gücünü olumlu yönde etki eder.
  • Beynin işini ve işlevselliğini iyileştirmek üründe bulunan yağ asitleri, beyni uyarmak, sinir sistemini desteklemek ve belleği geliştirmek adına destekçidir. Bundan dolayı düzenli tüketilmesi gerekir.

Cevizdeki antienflamatuar maddelerin içeriği, kemik sisteminin sağlığının korunmasında özel bir rol oynar. Obezite için önleyici unsurlar olarak hareket eden ve kilo vermeye katkıda bulunan maddeler içerir. Ayriyeten uyku düzenlenmesi ve vücudun yeniden yapılandırılmasından sorumludur. Hamilelikte, cevizin parçası olan vitaminler, kadın ve fetusun, özellikle de B grubu, tiamin, riboflavin ve folatların sağlığı için gereklidir. Bu ürünün vitamin ve mineral kompleksi, sindirim sisteminin işlevlerini normalleştirir ve cildin yaşlanmasını önler, gözaltındaki koyu halkaları giderir. Saçın yapısını iyileştirir, güçlendirir ve parlak bir parlaklık verir.

Kanserle Mücadele

Cevizler sadece prostat kanseri riskini değil, aynı zamanda meme kanserini de azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, 18 hafta boyunca tüm cevizlerin 2,4 ons’unu insan eşdeğerini yiyen fareler, diğer kaynaklardan aynı miktarda yağ tüketen kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde daha küçük ve daha yavaş büyüyen prostat tümörlerine sahipti. Genel olarak kullanılan cevizli diyet prostat kanseri büyümesini yüzde 30 ile 40 oranında azaltmıştır.

Kalp Sağlığı

Ceviz B 12 ve omega 3 açısından zengindir. Kalp hastalığı olan insanlara çoklu şekilde vasküler yararlar sunan veya kardiyak risk faktörleri sebebiyle kalp hastalığı riskini arttıran amino asit içeriğine sahiptir. Sadece bir günde dört ceviz yiyen kişilerim kalp salığı, kan seviyelerini önemli ölçüde düzene girer.

Antioksidanlar

Bunlar sağlık için çok önemlidir, çünkü yaşa bağlı bozulmanın merkezinde yer alan serbest radikallerle ne kadar hızlı savaştığınızı kontrol ettiğine inanılmaktadır. Cevizler sadece yaygın olarak tüketilen gıdalarda bulunan birkaç benzersiz ve güçlü antioksidan içeriğine sahiptir.

Kilo Kontrolü

Diyete ceviz eklemek zamanla ideal kiloyu korumaya yardımcı olabilmektedir.  Ceviz yemek de sadece üç gün sonra artan tokluk ile ilişkilidir. 

Beyin Sağlık

E vitamini, Omega- 3, folat ve melatonin yağı ile antioksidanlar dâhil bir dizi nöroprotektif bileşen içerir. Araştırmalar, ceviz tüketiminin genç yetişkin kişilerde çıkarılan akıl yürütmeyi de içeren beyin sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir.

Cevizde Hangi Vitaminler Var?

İçeriğinde beta- karoten, vitamin PP,H, E, C,  B9, B6, B5, B2, B1, B12 ve A bulunmaktadır. tanenler, omega-3 yağ asitleri ve alkaloidlerdir. Yetişkinlikte multipl skleroz riski ceviz azaltır yeme, beyin kan akımını ve düşürücü kan şekeri düzeylerini artırmak için günde birkaç adet yemek yararlıdır. bakterisidal, anti-inflamatuar ve yara iyileştirici özellikleri ile bilinir.  Cilt ve mukoza zarları, egzama, sedef hastalığı ve varisli damarların iltihaplanmasını tedavi etmek için kullanılır.

100 gram cevizde vitamin ve mineral içeriği

vitaminler

   

A vitamini

0008

mg

Vitamin B1

0,39

mg

Vitamin B2

0.12

mg

B3 vitamini

4.8

mg

B5 vitamini

0.8

mg

B6 Vitamini

0.8

mg

Vitamin B9

0.07

mg

C vitamini

5.8

mg

E vitamini

2.6

mg

 

Mineraller

   

potasyum

474

mg

fosfor

332

mg

magnezyum

120

mg

kükürt

100

mg

kalsiyum

89

mg

klor

25

mg

sodyum

7

mg

çinko

2.5

mg

demir

2

mg

iyot

0003

mg

Zararları

Ceviz kullanımı kontrendikasyonları kronik kolit ve enterokolit, akut bağırsak hastalıkları ve artan kan pıhtılaşma vardır. Ceviz alerjen olarak kabul edilir, bu nedenle enflamatuar cilt hastalıklarına eğilimli kişiler ürünü dikkatli kullanmalıdır. Aşırı miktarda yemiş ceviz şiddetli zehirlenmeyi ve ağrının tahrişini kışkırtabilir.

Uygun Depolama

Ürün yanlış şekilde depolandığı zaman cevizlerdeki besin ve vitamin içeriği önemli ölçüde azalabilir. Kabuklarının odunsu ve sert olmasına rağmen, higroskopik bir etkiye sahiptir. Küçük gözenekler boyunca oksijene izin verir, bu da çekirdeklerin kurumasına katkı sağlar. Aynı zamanda fetusun meydana getirdiği yağlı yağların çökelmesi ve yağsızlığı da katkıda bulunur. Gözle görülür değişikliklerden sonra, ürün içindeki mineral ve vitamin içeriği hemen hemen hiç yoktur. Cevizleri depolamak için, -15 ile +20 ° C arasında bir hava sıcaklığına sahip, içinde yabancı koku bulunmayan kuru bir oda gereklidir. Yüksek sıcaklıklarda, 22 ° C’den fazla, ürün kısa sürede bozulmaktadır. Saflaştırılmış cevizler sıkıca kapatılmış yiyecek kaplarında bir dondurucuda altı aya kadar saklanır.

 

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.