C Vitamininin Görevleri ve Bulunduğu Besinler Nelerdir?

C vitamini askorbik asit olarak bilinen ve vücut için en önemli vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Eksikliği sonucunda birçok rahatsızlık ortaya çıkar. C vitamininin faydaları ve bulunduğu besinler

C vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

KuşburnuKuşburnu426 mg
GuavaGuava228.3 mg
Siyah frenk üzümüSiyah frenk üzümü181 mg
MaydanozMaydanoz133 mg
Dere otuDere otu85 mg
Brüksel lahanasıBrüksel lahanası85 mg
LiçiLiçi71.5 mg
Yer LahanasıYer Lahanası62 mg
PomeloPomelo61 mg
PapayaPapaya60.9 mg
Bezelye (Pisum Sativum)Bezelye (Pisum Sativum)60 mg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana120 mcg

C Vitamininin Görevleri

C Vitamini

Bağışıklık sisteminde önemli rolu bulunan C vitamini vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır. Mutluluk hormonu olarak bilinen steroid hormonunun sentezinde önemlidir. Ayrıca hematopoez miktarının artmasını da sağlayacaktır. Bu vitamin vücut tarafından üretilmediği için mutlaka içerdiği besinler yoluyla ya da eksikliği ciddi olması halinde ilaç takviyesi alınarak eksikliği giderilmelidir. İnsan vücudunun düzgün çalışması için çok önemli olmaktadır. Vücudun bakterilerden koruyacak ve virüs bulaşmasını da engelleyecek kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlar. Ayrıca insanların vücudunda ihtiyacı olan C vitamininin diğer görevleri de şunlardır:

 • Yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır;
 • Hormonları düzenleyecektir;
 • Hücrelerin büyümesini sağlar;
 • Kemiklerin güçlenmesinde etkilidir;
 • Metabolik süreci hızlandırır;
 • Demir emiliminin hızlanmasında yardımcı olur;
 • Yaşlanmayı geciktirir;
 • İnsanların kendisini daha enerjik hissetmesini sağlar;
 • Karaciğerin zararlı maddelerden arınmasında etkilidir;
 • Kolesterol üretimini normalleştirecektir;
 • Sinir sistemini normale döndürecektir.

Vitaminin eksikliği ile birlikte insanların bağışıklık sisteminde azalma meydana gelir. Bu nedenle de daha sıklıkla kış ayları içerisinde insanların sık sık hastalanmaları görülmektedir. İnsanların her gün yararlı vitaminlere ihtiyacı olacaktır. İnsanların günlük olarak alması gereken C vitamini ihtiyacı şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar
0 – 1 Yaş 50 mg
1 – 3 Yaş 15 mg
4 – 8 Yaş 25 mg
9 – 13 Yaş 45 mg
14 – 18 Yaş Bayanlar 65 mg
14 – 18 Yaş Erkekler 75 mg
Yetişkin Erkek 90 mg
Yetişkin Kadın 75 mg
Hamileler 85 mg
Emziren Anneler 120 mg

Yukarıda bulunan tabloda belirtilen miktarda her gün düzenli olarak alınması gerekmektedir. Fakat insanların kötü beslenmesi, sigara kullanması, çevresel faktörler sebebiyle C vitamin eksikliğinde alınması gereken miktar daha çok almaları gerekmektedir. Eksikliği insanların rahatsızlanmasına ve eğer ki giderilmemesi sonucunda da kalıcı hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. İçerisinde vitamin bulunan yiyeceklerden bu vitaminin alınamaması durumunda insanların doktor kontrolünde her zaman için takviye ilaçlar alması gerekmektedir.

Takviye ilaçların asla doktordan izinsiz olarak kullanılmaması gerekmektedir. Bu sebeple de eksikliği kadar fazla alınmasının da zararlı olacağı unutulmamalıdır.

C Vitamini Bulunan Besinler

Besinlerde bu vitamin oldukça fazla bulunmaktadır. Her gün yeterli miktarda alınması ile birlikte vitamin eksikliği de besinlerden insanlara geçerek bağırsaklarından sindirilerek vitamine dönüşecektir. İnsanlar şayet bu vitamini fazla aldıkları suda eriyen bir vitamin olması sebebiyle vücutlarında birikmeyecektir. Böbreklerinden süzülerek fazlasının idrar yoluyla atılır. C vitamini hem bitkisel besinlerde hem de hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Fakat bu vitaminin en çok bitkilerden alınması ile bilinmektedir. İnsanların günlük vitamin ihtiyaçlarını şu besinleri tüketmesi sonucunda alabilir. Bu tabloda bulunan besinler 100 gram olarak hesaplanmaktadır:

Besin Adı Bulunduğu Miktar (mg) Karşıladığı Miktar
Soğan 662 %881
Kişniş 568 %685
Kekik 160 %213
Maydanoz 133 %179
Ispanak 131 %175
Lahana 120 %160
Kivi 93 %124
Şeftali 95 %125
Karnabahar 90 %118
Dereotu 85 %113
Brokoli 64 %86
Papaya 61 %81
Greyfurt 60 %80

Biber türleri arasında kırmızı biber ve yeşil biber içerisinde oldukça fazla miktarda vitamin bulunması ile bilinmektedir. İnsanların sağlıklı olabilmesi için kırmızı biber içerisinde 128 mg vitamin miktarı bulunuyorken yeşil biber içerisinde de yaklaşık olarak 80.4 mg vitamin bulunması ile bilinmektedir. Yeşil biber insanın vitamin ihtiyacını günlük olarak %134 civarında karşılaması ile bilinmektedir.

Yaz meyvesi olarak üretilen ve organik koşullarda yetiştirilmiş çilek vitamin ve mineraller bakımından zengin olan bir meyve olmaktadır. Olgunlaşmış çilek içerisinde 58.8 mg civarında vitamin bulunacaktır. Bu da insanların günlük olan vitamin ihtiyacının %98 civarında karşılayacaktır.

Vitaminin karşılanabilmesi için içerdiği vitamin değeri yüksek olan ananas tüketilmesi durumunda insanların 47.8 mg değerinde C vitamini içerecektir. Bu da yaklaşık olarak %80 miktarında karşılanmasını sağlayacaktır.

Narenciye ürünleri içerisinde de bol miktarda vitamin barındırması ile biliniyor. Bu sebeple de sık sık hastalık yaşanmaması için mevsiminde üretilen portakal tüketilmesi önerilmektedir. 100 gram olgunlaşmış portakal 45 mg vitamin barındırmaktadır. Bu da insanların günlük ihtiyacının yaklaşık olarak %75’ini karşılar.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.