En Çok C Vitamini İçeren Gıdalar ve Yiyecekler

C vitamini en çok hangi gıdalarda bulunur, ette C vitamini var mıdır, c 17 vitamini nede bulunur, sebzelerde C vitamini vardır, en çok C vitamini içeren besin hangisidir hakkında makale.

C vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

KuşburnuKuşburnu426 mg
GuavaGuava228.3 mg
Siyah frenk üzümüSiyah frenk üzümü181 mg
MaydanozMaydanoz133 mg
Dere otuDere otu85 mg
Brüksel lahanasıBrüksel lahanası85 mg
LiçiLiçi71.5 mg
Yer LahanasıYer Lahanası62 mg
PomeloPomelo61 mg
PapayaPapaya60.9 mg
Bezelye (Pisum Sativum)Bezelye (Pisum Sativum)60 mg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana120 mcg

C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini denince akla hemen turunçgiller geliyor olsa da, yeşil bitkiler ve sebzeler de yüksek oranda C vitamini içermektedirler. Vücut için oldukça önemli olan bu vitaminin günlük olarak gıdalarla birlikte alınması insan sağlığı açısından faydalıdır. 

Çoğunlukla turunçgillerde olduğu düşünülen bu vitamin aynı zamanda yeşil yapraklı bitkilerde ve sebzelerde de yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Bu bakımdan meyvelerin yanında bu tür besinlerin tüketilmesi de vitamin alımı yönünden oldukça faydalı bir yaklaşımdır.

 

Yeşil Bitkiler Sebzeler Meyveler
Brüksel Lahanası Kırmızı Biber Üzüm
Lahana Yeşil Biber Portakal
Brokoli Domates Greyfurt
Tere Ispanak  Limon
Maydanoz Kuru Soğan  Mandalina 
Marul Turp  Nar
Asma Yaprağı Yer Elması  Çilek
 Karnabahar Patates  Böğürtlen
Kara Lahana Kızılcık Kivi
  Taze fasulye Ananas

Bu besinlerin arasında en yoğun vitamin bulunanlar yeşil ve kırmızı biber, maydanoz, lahana ve çilektir. Genel olarak meyve sebzelerin olmuş ve olgunlarından daha çok taz ve ham olanlarında daha yüksek oranda vitamin bulunmaktadır. Yalnızca kayısı, domates, şeftalide bu durum farklı olup bunların olgunlaşmış olanlarındaki vitamin oranı daha yüksektir. Yine aynı şekilde güneş ışığını daha çok gören bitkilerdeki vitamin oranı görmeyenlere göre daha yüksektir.

Isıtma işlemi fazla miktarda kayba neden olduğu için elden geldiğince bu vitamini içeren besinleri çiğ tüketmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Eğer buna imkan bulunmuyorsa en hızlı bir şekilde pişirerek hemen yenmelidir. Çünkü hava ile temas ettikçe de vitamin miktarı giderek azalmaktadır. Özellikle meyvelerde kesildikten sonra ilk birkaç saat içerisinde mutlaka yenmelidir. Hava ile temas ettikçe neredeyse yarı orana yakın şekilde kayıp meydana gelmektedir.

C Vitamini Oranları

Birçok farklı besin çok farklı oranlarda vitamin ihtiva etmektedir. Hangi gıdaların ne kadarlık bir oranda bu vitaminden içerdiğini bilmek hem günlük yemek düzeninin hazırlanması, hem de ihtiyaç duyulduğu zamanlarda daha fazla C vitamini alınmasını sağlamak açısından oldukça önemlidir. Bazı besinlerin 100 gramda içermiş oldukları vitamin C oranları şu şekildedir:

Meyveler Oran
Çilek 59 mg
Mandalina 32 mg
Portakal 50 mg
Greyfurt  38 mg
Limon 46 mg

 Yeşil yapraklı bitkilerdeki oranlar ise şu şekildedir:

Yeşil Yapraklı Bitkiler Oran
Brokoli 113 mg
Lahana  186 mg
Maydanoz  172 mg
Kırmızı Lahana 61 mg

Bazı sebzelerde bulunan vitamin oranları ise;

Sebzelere Oran
Kırmızı Acı Biber 369 mg
Domates 23 mg
Kırmızı Tatlı Biber 190 mg
Bamya  31 mg
Yeşil Tatlı Biber 128 mg
Ispanak 51 mg
Tere 79 mg

Besinlerde bulunan bu oranlar ürünlerin yetiştikleri toprak, üretimde kullanılan ilaçlar, sulama yöntemleri, iklim şartları gibi birçok değişkenle birlikte farklılık göstermektedir. Bu nedenle net ve kesin bir oran tayin edilememekle birlikte genel olarak içerikte bulunan vitamin oranları yukarıda belirttiğimiz gibidir.

C Vitamini Bulunan Gıdalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu vitamini almak için sadece C vitamini içeren besinleri yemek değil, aynı zamanda bunları tüketme, saklama, kullanma gibi durumlara da dikkat etmek gereklidir. Aksi durumda besinlerle birlikte alınan C vitamini oranı oldukça düşebileceği gibi, kimi durumlarda hiç vitamin bile alamamak mümkün olabilmektedir. Bu nedenle bu besinlerde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • C vitamini hava ile temas edince yapısal değişikliğe uğrayan bir vitamindir. Ne kadar çok hava ile temas ederse o kadar çok bozulmaktadır. Bu nedenle bu vitamini içeren besinler hazırlandıktan sonra kısa sürede tüketilmelidir.
  • Taze kesilmiş salatalık yenmeyip bekletilirse ilk üç saatte vitaminin yüzde kırk beşini kaybeder. Aynı şekilde dilimlenmiş kavun da birkaç saat soran yüzde otuz beş oranında vitamin kaybına uğrar.
  • Sebzeleri ve yeşil bitkileri fazlaca pişirmek de vitamin kaybına neden olduğu için mümkün olan en kısa zamanda pişirmek daha zengin bir vitamin alımını sağlayacaktır. 

Bu vitamin çiğ haldeki besinlerde aktive olmamış halde dururken bunların kabuklarının soyulması ve kesilmesi halinde vitamin aktive olarak daha da çoğalmaktadır. Bundan dolayı sebze, bitki ve meyveleri soyarak ve keserek yemek daha çok vitamin elde edilmesini sağlayacaktır.

Kivi oldukça yüksek bir oranda C vitamini içerir

Özellikle meyve sularında meyve sıkıldıktan sonraki ilk yarım saat içerisinde mutlaka meyve suyu bitirilmelidir. Daha uzun süreli olarak beklerse içeriğinde bulunan vitaminin büyük bir kısmı hava ile temas ederek yok olacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.