C Vitamini İle Saç Açma ve Saç Konusunda Sağladığı Faydalar

C vitaminin saç üzerinde sağlamış olduğu en önemli fayda; saçın ipeksi yumuşaklığını geri kazandırmak, parlamasını sağlamak , kırıkları onarmak ve canlılık vermektir.

C Vitaminiyle Saç Rengi Açma

Güzel sarı, uzun saçlar pek çok kadının düşlemekte olduğu bir rüya olmaktadır. Saç renginden veya buklelerinden tamamıyla memnun olan bir kadınla karşılaşmak oldukça zor olmaktadır. Düzenli bir şekilde boyuma, kimyasal açıcılar kullanma, fön çektirme, kıvırma gibi uygulanan işlemler; saçın sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu durumdan kurtarmak ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek için uygulanan c vitamini büyük ve mucize etkiler göstermektedir.  

Askorbik asit ismi de verilen C vitaminleri sadece saç rengi açmak için uygulanmaz, aynı zamanda kan damarlarını da harekete geçirerek dökülmesini engeller ve daha bakımlı daha gür görünmesine sebep olur. Genellikle kuaförler oksidan denilen bir kimyasal bileşen yardımıyla saçları açmaktadır. Bu madde hem saçlara zarar vermekte hem de alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Dikkatsiz bir şekilde uygulanıldığında saçların kaybedilmesine bile sebebiyet verebilmektedir. C vitamini ile saç rengi açmak belki oksidan gibi tek uygulamada istenilen renge kavuşulmasını sağlamayacak altı veya yedi uygulamada istenilen renge ulaşılmasına neden olabilecektir. Fakat sağlıklı, doğal bir yöntem olması, aynı zamanda koruması son zamanlarda tercih edilen yöntem olmasına neden olmaktadır.

Saç boyaları ve kimyasal açıcıların yanı sıra C vitamini zarar vermeden koyu saçların rengini hafifletmeye, açmaya yardımcı olan harika bir madde olmaktadır. Yedi veya sekiz uygulamadan sonra saç renginiz yavaş bir şekilde, saçınıza zarar vermeden açılmaya başlayacaktır. C vitamini yardımıyla saç açma şu şekilde uygulanmaktadır:

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı Askorbik asit yani diğer ismiyle C Vitamini
 • Karbonat
 • Çinko oksit
 • Keratin
 • D – panthenol diğer ismiyle B5 vitamini

Bir fincan şampuanın içine ilk olarak askorbik asit eklenerek iyi bir şekilde karıştırılır. Arkasından bir çay kaşığı çinko oksit, yarımşar çay kaşığı, keratin, d – panthenol, karbonat eklenip üzerinerek iki veya üç dakika boyunca hızlı bir şekilde karıştırılır.  Elde edilen C vitaminli açıcı bir fırça yardımıyla iyi bir şekilde yedirilir. Saça bütünüyle sürüldükten sonra, saçlar toplanır ya bir boneyle ya da naylon bir örtüyle kapatılarak havayla teması önlenir. Bir saat kadar bekledikten sonra saç iyi bir şekilde yıkanarak durulanır.

Faydaları

Kirli ortam, yetersiz beslenme, alkol sigara kullanımı gibi çevresel faktörler saçın görünümünü olumsuz yönde etkilemektedir. C vitamini saçlar için eşsiz bir yardımcıdır. Askorbik asit ismi de verilen bu önemli vitamin serbest radikallerle olan mücadeleye katılır, kolajen sentezini destekler. Saç derisini ve saç telerine karşı koruma sağlar. Kan damarlarının duvarlarını güçlendirir, kan dolaşımını arttırır. Bu şekilde saçlar daha aktif bir şekilde beslenir. 

C Vitaminin Saça Faydaları

 • Saçın hızlı büyümesine yardımcı olur
 • Saç tellerini kalınlaştırır
 • Saç sağlığında önemli görevleri olan demir elementinin vücut tarafından emilimini destekler.
 • Hasarlı olan saç tellerini onarır
 • Bebeksi bir yumuşaklık kazandırır
 • Yeni saç köklerinin sağlıklı bir şekilde saç üretmesine destek olur
 • Kili havanın saç üzerinde yarattığı olumsuz etkilere karşı koruma yapar
 • Kepeklerin oluşmasına engel olur
 • Yağlı saçlara karşı etkin bir başarı kazandırır.
 • Natürel saç rengini destekler
 • Kuru saçları nemlendirir.
 • Saç diplerindeki kan damarlarını aktive eder
 • Hacimli görünmesini sağlar

İyi Gelen Şeyler

Askorbik asit saç üzerinde sadece doku onarımdan sorumlu değildir. Bu önemli vitamin aynı zamanda yeni doku oluşturma konusunda da etkin görevlere sahip olmaktadır. Bilhassa kadınlar açısından vücudun en önemli en estetik etkenlerinden biri olan saçların sağlıksız ve donuk bir görünüme sahipse, kırılıp dökülüyorsa ve yıpranmışsa Askorbik asit konusunda yetersizlik var demektir.

C vitamini genel olarak saçların beyazlamasına engel olmaz veya dökülmelere karşı durdurucu bir etki taşımaz. Buna karşılık Güneş veya hava kirliliği gibi çevresel etkenlere karşı koruma sağlar. Saç boyası gibi kimyasal etkenlere karşı görülen zararı minimuma indirir.. Maşası, fön tarzındaki cihazların verdikleri zararlara karşı yıpranmayı önler.

Kıl köklerinde oluşan zayıflamalar genellikle C vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu önemli vitamin sadece saç yapısını korumakla kalmaz aynı zamanda kaş, kirpik hatta bıyık ve sakal gibi bölgelerde sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Saçlar için C vitaminin katkıda bulunduğu faydalar ve iyi gelen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Saç telleri matlaşır ve zayıflarsa saçların yıkandığı şampuana askorbik asit eklenebilir. Askorbik asit loril sülfatın zararlı etkilerini nötr hale getirir. Saçlara parlaklığını geri kazandırır.
 • Saçların kurumasına karşı yaşanan sorunlarda saç maskesine eklenen C vitamini saçların nemlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Saçların yapısında yaşanan sorunları tedavi etmek için saç maskesinin içine C vitamini ve aloe suyu ilave edilir. Bu karışımın içine eşit oranlarda yumurta sarısı, bal ve C vitamin ampulü eklenir.
 • Saçlarınız sağlıklı da olsa; şampuanla saç kremlerinin içerisine kullanmadan önce askorbik asit ampulü eklenilmesi tavsiye edilmektedir.


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.