Bebeklerde K Vitamini Aşısının Uygulanışı ve Faydaları

Bebeklerde K vitamini aşısı ne işe yarar, bebeklerde K vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir, bu aşı bebeklere neden uygulanır, aşının olası yan etkileri nelerdir hakkında makale.

Bebeklerde K Vitamini Aşısı

Yenidoğan bebeklerde bazı vitaminlerin bulunmaması bebekleri hastalıklara karşı savunmasız ve zayıf bırakmaktadır. Bunların en önemlilerinden birisi K vitaminidir. Kanamalı hastalıklar bu vitamin eksikliğinden kaynaklandığından yenidoğanlar bu tür hastalıklara karşı bu vitamini vücutlarında yeterli oranlarda içermedikleri için risk grubu altındadırlar.

K vitamini eksikliğinde vücutta meydana gelen kanamalarda pıhtılaşma sağlanamaz ve kanama kontrol altına alınamaz. Bu da vücut sistemi oldukça zayıf olan bebeklerdeki en büyük ölüm sebeplerinden birisidir. K vitamini bebeklerde bu hastalıkların görülmesini engellemektedir. Bu nedenden ötürü her yenidoğana 1 mg olacak şekilde kas içinden K vitamini uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu sayede vitaminin eksikliğinden kaynaklı bu tür hastalıkların meydana gelmesi önlenmektedir.

Anne sütü K vitamini açısından yeterli miktarda içermediğinden dolayı mutlak surette doğum sonrasında yenidoğana bu vitaminin takviyesi yapılması gerekmektedir.

Bebeklerdeki bu durum ilk yedi ile on gün sonrasında düzelmekle birlikte kimi durumlarda daha da uzun devam edebilmektedir. Birçok durumda koruyucu ve sağlıklı bir gıda olan anne sütü kesinlikle tavsiye edilse de K vitamini açısından anne sütü oldukça zayıf olduğu için bu hastalıklara karşı özellikle ilk günlerde koruma potansiyeli oldukça zayıftır.

Bebeklerde bu vitaminin eksikliğini gösteren belirtiler ve durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Topuk kanı alındığı zaman meydana gelen kanamanın dinmemesi ve kanayama devam etmesi
  • Doğumun prematüre olarak gerçekleşmesi
  • Anneye doğum öncesi epidural anestezi uygulanması
  • Doğumun sezeryanla gerçekleştirilmesi
  • Doğum sonrası göbekten sızıntı şeklinde sürekli olarak kan gelmesi

Bebeklerde K Vitamini Aşısının Faydaları

K vitaminini vücudunda yeteri miktarda depolamamış olan bebekler bir takım riskler altındadır. Bu risklerin bertaraf edilmesi için K vitamini aşısının mutlaka uygulanması gerekmektedir. Doğumdan hemen sonra enjeksiyon yapılması günümüzde kabul edilen standart uygulamadır. Bu açıdan bu aşının bebeklerde uygulanmasından beklenen faydalar şu şekildedir:

  • Yenidoğan bebekler düşük orandaki vitamin nedeniyle kanamaya ve kanamalı hastalıklara yakalanmaya oldukça meyillidirler. Bu aşıyla birlikte bu yatkınlık ortadan kaldırılır.
  • Bebeklerde kafa içi kanamalar oldukça sık görüldüğü için bu aşıyla birlikte kafa içi kanamaların önüne geçilir. Bebeklerde beyin gelişimi ilk günlerde çok hızlı gerçekleştiği ve kan damarları yeterince gelişmediği için bu durum oldukça sık görülmektedir.
  • Kanamalı hastalıkların görülme oranı büyük ölçüde düşürür. Üç evrede görülen bu hastalık türü ilk yirmi dört saat ile ilk altı ay arasındaki bir sürede görülebilmektedir.

Bu tür faydalarından dolayı bu vitaminin tek doz olarak kas içine yapılması bebeği koruyacaktır. Enjeksiyon yerine ağızdan alınan vitamin türevleri bulunsa da hem yeterli düzey için tekrarlanma ihtiyacının olması ve bebeğin sürekli izlem altında olmasının zorluklarından dolayı pek tercih edilmemektedir.

K vitamini aşısı

 

Bebeklerde K Vitamini Aşısının Yan Etkileri

Yenidoğan bebeklerde bu aşının uygulanmasının birçok faydası olmasına karşın, vücutları çok hassas olan bebeklerin bu aşıya maruz kalması neticesi bir takım olası yan etkiler de görülebilmektedir. Yararlı olduğu kadar yan etkilere neden olan bu aşının yan etki belirtilerinin farkında olmak bu açıdan önemlidir. Olası yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Daha dünyaya yeni gelmiş olan bir bebeğe enjeksiyon gibi acı verici bir işlem uygulanamsının bebeklerde kısa ve uzun dönemli bir takım psikolojik travmalara neden olduğu ortaya çıkartıldığı için bu aşının uygulanması yenidoğanlarda bu tür bir etki bırakabilir.
  • İğnelerin üretiminde kullanılan fenol, lesitin gibi bileşimler bebek sağlığı açısından risk oluşturan gruptadırlar. Bu açıdan bu toksinleri iğne aracılığıyla alan bebeklerde bir takım etkiler görülmesi olasıdır.

Bu açılardan bu vitamin enjeksiyonun yapılması kimi bazı riskler barındırsa da hiç uygulanmamasının meydana getireceği etkilerle karşılaştırıldığında daha önemsiz olarak kabul edilebilirler. Çünkü aşı uygulanmadığı durumlarda kafa içinde, bağırsaklarda meydana gelebilecek olan herhangi bir kanamalı hastalık durumunda hayat kaybıyla karşılaşılması oldukça muhtemeldir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.