Bebekler İçin En İyi Vitamin Takviyesi Hangisidir?

Bebeklerde vitamin eksikliği sebebiyle iştah kaybı gibi sorunlar sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bu eksikliğin oluşmaması için bebeklerde kullanılacak takviye vitaminler nelerdir?

VitAgil Multivitamin Şurubu 250 ml

Bebeklerde Vitamin Takviyesi

Bebeklerde ortaya çıkacak olan vitamin ve mineral eksikliği olması durumunda önerilmektedir. Bebeklerde ortaya çıkacak olan vitamin ve mineral eksikliği sebebiyle ortaya çıkacak olan belirtilerin başında gelişim geriliği olmasına neden olacaktır. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için önerilmektedir. Takviye olması sebebiyle B grubu bütün vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda da bebeklerin sürekli olarak hastalanmasına neden olan C vitamin eksikliğinin de oluşmasını engelleyecektir. Bebeklerin günlük olarak alması gereken C vitamin ihtiyacının hepsini karşılamaktadır. Aynı zamanda da A, D, E ve K vitaminleri de günlük olarak ihtiyacı karşılamasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca içerisinde şu minerallerde bulunmaktadır:

  • Çinko;
  • İyot;
  • Manganez;
  • Selenyum.

Vücudun ihtiyacı olan ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlayacak olan 13 vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Sulandırmadan ya da sulandırarak bebeklere verilmesi önerilmektedir.

1 ve 14 yaş arasında bulunan çocukların her gün düzenli olarak 10 mL almaları önerilmektedir. 

Omnivit ACD3 Babby Damla 20 ml

Bebeklerde ortaya çıkacak olan vitamin eksikliği sebebiyle belirtilerin oluşmaması için vitamin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Yeni doğan bebeklerde oluşacak hastalıkların önlenmesi için önemli vitaminler arasında olmaktadır. Özel olarak üretilmekte olduğundan ve bebeklere günlük olarak verilmesi sonucunda ortaya çıkacak olan rahatsızlıkların önlenmesini sağlayacaktır. İçerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A vitamini 300
C Vitamini 35
D3 Vitamini 10

Bebeklerin vitamin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için özel olarak üretilen vitamin takviyesi günlük olarak verilmesi gerekmektedir. Özel damlalık şişelerde üretilmiştir. Her gün bebeklere 10 damla ağızlarına damlatılması gerekmektedir. Acı bir tadı olacağı için bebeklerin rahatsız olmasını engellemek için su verilmesi önerilmektedir.

Monovit D3 Oral Damla

Kolekalsiferol etken maddesi olması sayesinde yeni doğanlarda ve bebeklerde ortaya çıkacak olan D vitamin eksikliği sonucunda oluşacak hastalığı önlemek amacıyla doktorlar tarafından reçete edilmektedir. 15 mL cam şişelerde satılmakta ve doktorlar bebeklerde vitamin eksikliği tedavisi için bol miktarda reçete etmektedir. Emzirme döneminde olan bebeklerin anne sütü ile vitaminler bebeğe geçecektir. Fakat annenin yiyeceklerden yeterli kadar vitamini alamaması durumunda eksikliğine bağlı olarak oluşacak etkileri azaltmak için önerilmektedir. Emzirmekte olan annenin her zaman bol vitaminleri içermekte olan yiyecekleri tüketmesi sonucunda bebeklerde vitamin eksikliği oluşumunu engelleyecektir. Bazı bebeklerde istenmeyen yan etkileri ortaya çıkacaktır. Bu yan etkileri ise şunlardır:

  • Kabızlık;
  • Yüksek ateş;
  • Karın ağrısı;
  • Aşırı kaşıntı;
  • Ciltte döküntü.

Her zaman için doktor tarafından önerildiği şekilde kullanımı uygun olacaktır. Kan tahlilinde ortaya çıkacak olan vitamin eksikliğini gidermek için doktorun önerdiğinden farklı bir kullanımı olmamalıdır.

Devit-3 15 mL Oral Damla

Bebeklerde ortaya çıkacak olan D vitamin eksikliği birçok kalıcı hastalığın olmasına neden olacaktır. Kemik gelişiminde çok etkili olan vitaminin raşitizm hastalığını önlediği için mutlaka yeni doğan bebeklerde bu vitaminin yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Bebekler için özel olarak üretilen ve özel şişesinde bulunan D3 vitamini oral damla olarak bebeklerin ağzına damlatılması gerekmektedir. Annelerin yemeklerinde aldığı vitamin bebeğe sütü ile geçerken yeterli miktarda olmayacağından eksikliği görülecektir.

Bunun sonucunda da her zaman için bebeklerde kan tahlili yapılması ve eksikliği oluşması durumunda doktor reçete ederek düzenli olarak kullanılmalıdır.

Octamar Şurup

Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda oluşacak vitamin eksikliğini gidermek için vitamin ve mineral takviyesidir. Aynı zamanda da içerisinde çocukların hafızasının güçlenmesinde etkili olan balık yağı da bulunmaktadır. Folik asit eksikliği olan bebeklerde güvenilerek verilebilir. Şurup olması sayesinde ve tadının diğer şuruplardan daha tatlı olması sebebiyle hem bebekler hem de çocuklar severek içmektedir. İçerisinde bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenerek soğuk algınlığı gibi hastalıklar yaşamasını engelleyecek C vitamini de bulunmaktadır. Çinko minerali de bulunması sayesinde daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Yağda çözünen vitaminlerden A, E, D vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri de bulunduğu için önerilmektedir.

Bebekler İçin Vitamin Takviyeleri

Vitamin Takviyesi İsmi Fiyatı
VitAgil Multivitamin Şurubu 250 ml 31.90 TL
Omnivit ACD3 Babby Damla 20 ml 19.90 TL
Monovit D3 Oral Damla 7.09 TL
Devit-3 15 mL Oral Damla 7.90
Octamar Şurup 29.90 TL

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.