Bebekler İçin En İyi D Vitamin İlaçları ve Kullanılışı

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi amacıyla reçete edilen D vitamini ilaçlarının düzenli bir şekilde uygulanması vücut sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Bebekler İçin En İyi D Vitamini Markası

Bebekler için D vitamini ilaçları, eczaların denetiminde, doktor kontrolünde D vitamini eksikliğine bağlı olarak oluşabilecek sorunların tedavisinde veya bebeklerde vücut iskelet sistemi ya da bağışıklık sistemine yardımcı olmak amacıyla üretilen ilaçlardır. Vücut sistemi ve bağışıklık sistemi konusunda önemli görevleri bulunan D vitamini ilaçlarının kullanımında dozaj oldukça önemli bir ayrıntı oluşturmaktadır.

Genellikle anne adayları pratik olması amacıyla, bebeklere ilaç veriminde çay kaşığı gibi yöntemler tercih etmeleri gibi sebeplerle dozaj aşımı veya tam tersi olarak az oranda verilmesine bağlı olarak; kendi elleriyle bebeklerinin zarar görmesine sebep olabilmektedir. D ve A vitamini vücuttan idrar yoluyla atılmayan, tam tersi olarak vücut mekanizması içinde depolanan vitamin gruplarındandır.

D Vitamin ilaçları fosfor-kalsiyum metabolizmasını düzenler, çeşitli kalsiyum bağlayıcı proteinlerin sentezinde artışa neden olur, bu da bağırsaklarda ve böbreklerde kalsiyum emilimine ve kemik dokusunda birikmesine yol açar.

Bebekler İçin En İyi D Vitamin İlaçları

Bebeklerin iskelet ve bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesi amacıyla verilen D vitamini ilaç markaları arasında en iyilerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Carlson
 • Ocean
 • Wellcare
 • Devit 3

Yeni doğan bebeklerde demir ve d vitamini kullanımı konusunda azami dikkatli olunması ve doktor tarafından önerilen şekilde alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

D Vitamin İlaçlarının Endikasyonları

D vitamini preparatlarının kullanımı için ana endikasyonlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Raşitizm, semptomatik osteoporoz (diyabet, asidoz, tiroid ve paratiroid bezi hastalıklarından kaynaklanan sorunlar)
 • Dişlerin çürük veya kusurlu gelişimesi
 • spazmofili (tonik bir karakterin kas krampları)
 • İskelet sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesi
 • Kırıklar (D vitamini kullanımı kemik kallus oluşumunu hızlandırır).

Uzun süreli kortikosteroidler alan hastalarda kalsiyumda kalsiyum emilimini artırmanın yanı sıra yaşlılarda ve postmenopozal kadınlarda osteoporozu düzeltmek için D vitamini preparatları reçete edilir. Önleyici amaçlar için, kadınların hamilelik dönemlerinde, küçük çocuklar ve bebeklerde D vitamini alabilir. D vitamini ilaçlarının kullanımı için uygun dozlar ve rejimler, kan plazmasındaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini dikkate alarak bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

D Vitamini İlaçları

Vitamin ilaçları; insanların vücut direncini arttırmak, bağışıklık sistemini düzenlemek için uygulanan tedavinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Vücut mekanizması içinde önemli görevleri bulunan D vitamini ilaçları bir insanın bebeklik aşamalarında kullanmaya başladıkları ilk ilaçlar arasında yer almaktadır.

Monovitamin veya multivitamin içeren spesifik ilaçların yanında bazı durumlarda, organik ve mineral içerikli maddelerle birlikte farklı vitaminleri içeren komplekslerde kullanılabilmektedir. Monovitaminler tıbbi, multivitaminler ise önleme amacıyla doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Bebekler için genellikle d vitamini damla veya sprey şeklinde reçete edilmektedir.

D Vitamini İlaçlarının üretimi konusunda önemli olan materyalleri ve D2 ile D3 içerikli ilaçlar arasındaki farkları şu şekilde belirtebiliriz:

 • D3 Vitamini; (kolekalsiferol), Vücut mekanizmasının; güneş ışınımına karşı verdiği tepki olarak sentezlenmekte olan doğal yolla oluşan D vitamini formudur. Endüstriyel bir şekilde, hayvansal ürünlerden elde edilir.
 • D2 Vitamini (ergokalsiferol) insanlarda ve hayvanlarda sentezlenmez, fakat esas olarak maya Saccharomyces Cerevisiae’den üretilir. yani farklı bir anlatımla bir “vejeteryan” D vitamini olarak adlandırılmaktadır.

Yararları

Vücut mekanizması açısından önemli görevleri bulunan D vitamini ilaçlarının sağlamış oldukları faydalar sayılmakla bitmez. Bunun yanında bu ilaçların gelişigüzel bir şekilde alınması durumunda, insan sağlığı açısından ciddi zararlar oluşturmaktadır.

Vücut mekanizmasında eksik olan mineralleri ve elementleri yenilemenin en doğal yolu bu materyallerin doğal kompleksler içeren gıdalar yardımıyla takviye edilmesidir. Bebekler ilk aylarında sadece anne sütüyle beslendikleri için ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri gıdalardan alma konusunda şanslı değillerdir. Bu nedenle alınan demir ilaçları veya vitamin ilaçları gelişimlerine önemli katkılar sağlamaktadır. D vitamini ilaçlarının vücut mekanizması üzerindeki faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İskelet sistemini kuvvetlendirir geliştirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kalsiyum ve flor emilimini sağlamaktadır
 • Bazı hormon guruplarının sentezinde provoke edici etkiye sahip olmaktadır.
 • Hücrelerin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Kanser oluşumuna neden olan hücrelerin oluşmasını engeller.
 • Beyin fonksiyonlarının güçlenmesine yardımcı olur.
 • Vücut mekanizmasında su ve tuz dengesini düzenler.
 • Vücut mekanizmasındaki kalsiyum oranın dengelenmesine yardımcı olur.
 • Birçok rahatsızlığın oluşma riskini azaltır.
 • Vücut için gerekli olan birtakım mineral ve materyallerin takviye edilmesine destek verir
 • Sağlıklı bir yaşama öncülük eder

Fiyatları

D Vitamin İlaçları, fiyatları ve özellikleri hakkında şu şekilde bilgi verebiliriz:

Özellikler: Vücut mekanizmasında iskelet ve bağışıklık sistemini düzenleyerek kalsiyum ve fosfor oranını ayarlar, D Vitaminin takviyesini yapar

Marka Adı  Fiyatı 
Solgar D3 tablet      46 TL
Devit 3 Damla          7 TL
Devit 3 Ampul          3 TL
Well Care D3 40 OIV Sprey      31 TL
Well Care  D3 600 OIV Sprey   33 TL 
Well Care  D3 1000 IV Sprey   38 TL
Tera D3 Ampul       3 TL
Nutraxin Vitamin D3 Tablet    35 TL
Ocean D3 400 IV Sprey     30 TL
Well Care Inteive Sprey 40 TL
Ocean 1000 D3   Sprey    38 TL
Carlson Kidi D3 Damla    85 TL

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.