Balık Yağında Bulunan Vitaminler ve Faydaları

Balık yağının insanların fiziksel sağlığında ve ruhsal sağlığında en etkili olan vitaminleri ve mineralleri içermektedir. Balık yağının içerisinde bulunan vitaminler ve vitaminlerin faydaları.

Balık Yağında Bulunan Vitaminler

Balık Yağındaki Vitaminler

Balık yağı sıvı olarak ve kapsül olarak üretilerek satılmaktadır. Mega balık yağı daha çoğunlukla çocuklara verildiği kadar A, D ve E vitamini eksikliği yaşamakta olan yetişkinlerin de kullanımı sonucunda vitamin eksiliği giderilecektir. Çocukların gelişiminde omega-3 yağ asidi çok önemlidir. Balık yağının sıvısında ve kapsülünde oldukça fazla miktarda bulunması ile bilinmektedir. Ayrıca mineral bakımından da çok zengindir. En çok insanların kemikleri üzerinde etkili olmasını sağlar. Çocukların kemiklerinin daha güçlenmesini sağlarken yaşlı insanlarda D vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkacak olan kemik erimesinin de engellenmesini sağlar.

Alerjik reaksiyonların oluşmasını engellediği gibi gebelikte kullanımı durumunda erken doğum riskini de ortadan kaldıracaktır. Göz fonksiyonlarının daha güçlenmesini sağladığı kadar tırnakların kırılmasını ve saçların dökülmesini de engellemektedir. Kan dolaşımı üzerinde etkili olduğu için organların işleyişini ve organların fonksiyonlarını da etkilemektedir.

Balık yağı sıvısı ve kapsülü insan sağlığı üzerinde etkilidir. D vitamini yoğun miktarda bulunuyor. Bu sayede de kalsiyumun emilimi hızlanmakta ve kemiklerin daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Fakat B12 vitamin balık yağının içerisinde bulunmuyor.

İnsan sağlığının olmazsa olmazlarından bir tanesi olan B12 vitamin eksikliğinin giderilmesi için balık yağının kullanılmaması gerekmektedir.

1 yemek kaşığı miktarında mega balık yağı içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 276 Mcg
D Vitamini 18.4 Mcg
E Vitamini 9.2 mg

Mega balık yağı soğuk sularda yetişen balıklardan elde edilmektedir. Bu sayede de Omega-3 bakımından en zengin içeriğe sahip olması ile bilinmektedir. İnsanlarda beyin fonksiyonlarının daha aktif olmasını bu sayede erken bunamanın önüne geçmesinde son derece etkili olur. Ayrıca görme yetisinin daha da güçlenmesini sağlayacak ve görme sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar.

1 yemek kaşığı balık yağında bulunan mineraller ise şunlardır:

Çocuklarda oraya çıkan D vitamin eksikliği sonucunda oluşacak raşitizm hastalığının gelişmesini engelleyecektir. Omega-3 yağ asidi aynı zamanda insanlarda ruhsal problemlerin gelişimini de engellemektedir. Depresyon ve stres başta olmak üzere birçok ruhsal hastalığın engellenmesini sağlar. Hafıza kaybı oluşmasını engelleyerek daha güçlü bir hafızaya insanların oluşmasını sağlayacaktır.

Balık Yağında Bulunan Vitaminlerin Faydaları

A Vitamini: Çok güçlü bir antioksidan olmaktadır. Bu sayede de insanlarda ortaya çıkacak olan hastalıkların önlenmesi üzerinde etkili olur. Birçok insanın görme problemlerinin olmasının nedenleri arasındadır. Özellikle de A vitamin eksikliğinin ortaya çıktığı yetişkinlerde görme yetisinin kaybolmasının nedenleri arasında gösterilmektedir. Birçok yetişkinde oluşan gece körlüğünün nedeni bu vitamin eksikliği sebebi ile oluşmaktadır.

Retinol olarak bilinen bu vitaminin sadece görme üzerinde etkili değildir. Aynı zamanda da insanların kemikleri üzerinde, saçlarının dökülmesini engelleyecek ve cilt sağlığını korumasında çok önemlidir. Solunum sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Sindirim problemlerinin ortaya çıkması halinde vitamin eksikliği nedeniyle oluşmaktadır. Enfeksiyonların hızla yayılmasının engellenmesi için önemlidir. Çünkü çok güçlü bir antioksidandır. Bu sayede de insanların bağışıklık sisteminin güç kazanarak oluşacak hastalıkların yok olmasını sağlar.

D Vitamini: Çok yoğun olarak içerisinde barındırmaktadır. Bu sayede de çocukların ve yetişkinlerin eksikliğini gidermek için kullanılmaktadır. Kalsiyumun emilerek kemiklere ulaşması için önemlidir. Eksikliği sonucunda kemik erimesi ya da çocuklarda raşitizm hastalığının gelişimini engeller. Diş sağlığı açısından da çok önemlidir. Eksikliği ile birlikte dişlerin çürümesine ve kırılmasına neden olur. Bacaklara kramp girmesini engeller. Sinir sisteminin daha güçlenerek insanların kaslarının daha etkili çalışmasında faydalı bir vitamindir.

E Vitamini: Antioksidan olarak biliniyor. Bu sayede de cilt sağlığında en etkili olan vitaminler arasında bulunuyor. Sağlıklı kemiklerin olması için ve saçların daha güçlenerek insanların saçlarının dökülmesini durdurmak, saçların dökülmesini durdurmak için faydalıdır. Cilt yaralarının daha hızla iyileşmesinde etkili olur. Kuru cilde sahip olan insanlarda ise cildin nem dengesini korumasını sağlamaktadır. E vitamininin eksikliğinin gelişmesi ile birlikte yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Cilt kuruluğu nedeniyle oluşacak kırışıklığın engellenmesi ve daha genç görülmesinde faydalıdır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.