B2 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Neden Olduğu Hastalıklar

B2 vitamini eksikliği nelere yol açar, bu eksikliğin belirtileri nelerdir, bu vitaminin eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir, ne tür belirtiler gösterir hakkında makale.

B2 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Günlük alınması gereken dozun erkeklerde 1.7 mg, kadınlarda 1.3 mg olduğu B2 vitaminin eksikliği vücutta bir takım belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtiler vitamin eksikliğinin derecesine göre değişmektedir. Çoğunlukla bu vitaminin eksikliği nadir görülmekle birlikte ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır.

Işığa karşı duyarlı bir vitamin olmasından kaynaklı bu vitamini içeren besinlerin ışığa maruz bırakılması bu vitaminin eksilmesine yol açar. Ayrıca suda çözünen bir vitamin grubu olmasından dolayı bu vitamini içeren yiyeceklerle yapılan yemeklerin ve yoğurtların suyu dökülmemeli ve tüketilmelidir. Özellikle yoğurdun yeşil olan suyu bu vitamin içeriği bakımından oldukça yüksek ve zengin bir vitamin oranına sahiptir.

Bu vitamin grubunun yetersiz alımı durumunda vücutta ve kişilerin genel sağlık durumlarında bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Böylesi durumlarda akla vitamin eksikliği geleceği için gerekli tedbirleri almak bakımından bu belirtilerin neler olduğunu bilmek faydalıdır.

 • Deride meydana gelen çeşitli yaralanmalar
 • Uzun süreli devam eden ishal durumu
 • Genel olarak sinir sistemindeki bozukluk
 • Dudaklarda ve göz çevresindeki kesik şeklinde olan yaralar

bu tür belirtiler akla bu vitaminin eksikliğini getireceğinden dolayı dikkatli olunmalı ve böylesi durumlarda karşılaşıldığında mutlaka gerekli ölçümler yaptırılarak B2 vitamin seviyesinin belirlenmesi sağlanmalıdır.

B2 Vitamini Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar

B2 vitamini eksikliğinin yol açtığı bir takım hastalıklar vardır. Her kişide farklı olmakla olmakla birlikte insan sağlığı açısından risk oluşturabilecek ve bu vitaminin eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar şu şekildedir:

 • Katarakt
 • Kansızlık
 • Sindirim rahatsızlıkları
 • Çocuklarda büyüme sorunları
 • Psikiyatrik hastalıklar

B2 vitamini bu hastalıklara yakalanma riskini azalttığı gibi aynı zamanda bunların tedavisinde de kullanılan önemli bir vitamindir. Özellikle büyüme ve gelişme konusundaki önemi oldukça büyüktür. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde bu vitamini alımı azaltılan hayvanlarda ilk olarak ortaya çıkan hastalık büyüme ve gelişmenin durması ve yavaşlamasıdır. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki çocuklarda bu vitaminin yeterli miktarda alınması oldukça önemli bir konudur.

Bu vitamin vücutta depolanmadığı için günlük olarak alınmalı ve her gün yeteri kadar olacak şekilde bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bunun mümkün olamadığı durumlarda dışarıdan ilaç takviyesi şeklinde gerekli olan miktar günlük olarak mutlaka sağlanmalıdır.

Genel bir antioksidan olduğu için vücudun hastalıklara karşı korunmasında ve yaşlanmanın geciktirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Hücre yaşlanmasına karşı olan olumlu etkisi ve bağışıklık sistemini destekleyici özelliğiyle genel sağlığı koruyucu özelliği çok yüksektir.

B2 Vitamini Eksikliğinin Yol Açtığı Şeyler

Bu vitaminin eksikliği her zaman hastalıklara yol açmayabilir. Kimi zama kendisini adece vücutta meydana getirmiş olduğu değişkilikler ile de gösterebilir. Bunlar hastalık olarak kabul edilmese de kişide bir takım hoşnutsuzluklara yol açan ve insanların yaşam kalitesini düşürüp, müdahale edilmezlerse hastalığa dönüşebilen durumlardır.

Vücutta meydana gelen bu değişiklikler şunlardır:

 • Gözlerde meydana gelen ışığa karşı hassasiyet
 • Gözlerde yanma ve kaşıntı
 • Görme derecesindeki azalma
 • Ağız ve dudak çevresinde çatlamalar
 • Gözlerde meydana gelen kanlanma
 • Dilde oluşan morluk
 • Vücutta meydana gelen titreme
 • Genel halsizlik durumu
 • Migren ataklarında artış
 • Kilo kaybı

Bu vitaminin eksikliği genel vücut direncini bozduğu ve enerjisini düşürdüğü için yorgunluk, halsizlik ve vücut direncinde zayıflık meydana getirmesi oldukça sık görülmektedir. Bu durumda hem kişilerin gündelik hayatlarında olumsuzluklara neden olmakta, hem de onları hastalıklara karşı zayıf bir hale getirmektedir. Bu nedenle günlük olarak bu vitaminden gerekli olan miktarda almaya özen gösterilmelidir.

B2 vitamin eksikliği cilt yaralarına neden olur

Ayrıca yine kişilerin hayat kalitelerini oldukça etkileyen migren tip baş ağrılarının oluşma sıklığını artırdığı ve etkisini yükselttiği için B2 vitamin eksikliğine oldukça dikkat edilmelidir. Bu tür hastalığı olanlar daha da dikkatli olmalı ve bu vitamini almayı kesinlikle ihmal etmemelidirler.

Hücrelerin enerji üretimini artırması sayesinde vücut direncini artırır ve ihtiyaç duyulan enerjinin elde elde edilmesini sağlar. Ağır işlerde çalışanların ve sporcuların bu vitamini mutlak surette ihmal etmemeleri gerekir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.