B12 Vitaminin Kullanımları Kilo Konusunda Nasıl Etki Eder?

B12 vitamini kişi vücudunda her daim dengeli şekilde bulunmalıdır. İnsanların durumlarına göre kilo alımına ya da kilo vermeye olanak sağlayan etkileri bulunur.

B12 ve Kilo

Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini suda çözünür, en büyük ve  yapısal olarak karmaşık bir  kobalt bazlı organik vitamindir. Vitamin iyi zihinsel ve fiziksel sağlık için kesinlikle kritiktir. DNA  için gereklidir  ve tüm kan hücrelerini oluşturmak için diğer B vitaminleri ile birlikte çalışır. Beyin, omurilik ve periferik sinirlerimizde sinir liflerinin oluşmasına ve işlev görmesine destek olur. Bu destekler  beyin fonksiyonu,  bağışıklık sistemini, enerji  üretimi,  yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmasını, kalp  ve  kardiyovasküler sistemin normal homosistein seviyelerini koruma konusunda yardımcı olur. Vitamin doğurganlık  ve  hamilelikte önemli bir rol oynar. Sinir sisteminin açısından ve sinir hücrelerini saran yalıtım malzemesi olan miyelin kılıflarının zarar görmesi önlenmesi adına da çok önemlidir. Ayrıca   çocukların  bağışıklık ve sinir sistemlerinin sağlıklı gelişimi, düzgün iştahın sağlanması için sürekli B12 vitamini tedarikine gereksinim duyar. Farklı beslenme, fizyolojik, çevresel ve yaşam tarzı faktörleri sebeplerinden kaynaklı olarak vitamin eksikliği genç insanlar arasında bile çok yaygındır.

Kilo

Yapılan araştırmalar sonucunda B12 vitaminin kronik stresin daha yüksek obezite düzeyleriyle ilişkili olduğuna dair tutarlı kanıtlar ortaya koymuştur. B12 eksikliği vücudun üzerinde daha fazla stres oluşturduğundan dolayı vücudun daha sıkı çalışmasına sebep olur. Sadece günlük görevleri yerine getirin ve kilo verme yeteneğini azaltır. Bu, B12’nin anksiyete ve stresi azaltarak, duygusal stres baskısını bulmasını kolaylaştırır. Vitamin eksikliği anemi gelişmeden bile problem yaratabilir. Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı, kabızlık ve daha fazlası dâhil olmak üzere ciddi düzeyde, oldukça  yaygın semptomlara sahiptir. Ayriyeten kilo yönetiminden sorumlu vücut sistemlerini sabote edebilir. Yağ kaybına katkıda bulunan aerobik egzersiz esnasında vücut solunum ve dolaşım sistemlerine güçlü bir şekilde bağlıdır. Bunların ikisi de düşük B12 seviyeleri ile engellenmektedir. Bu durumda egzersiz daha az sonuç verebilir. Yorgunluk hastaların uzun süreli egzersiz yapamayacağı anlamına gelir.

B12 eksikliği, uzun süreli kilo kontrolü sorunlarına yol açabilir. Vücudun doğal dengesi bozulduğu zaman genelde metabolizmanızı yavaşlar, yağ depolarını koruyarak ve gün boyunca daha az kalori yakarak tepki verir.

Enjeksiyonu

B12 vitamini eksikliklerinde kullanılan iğne türleri iştahın açılmasına olanak sağlar. Bunlar dışında takviyesi de aşırı kullanım sonucunda kilo aldırır. Eksikliğin giderilmesi için uzman doktorların kullanım dozaj bilgileri dışına çıkılmamalıdır. Aksi olan durumlarda kilo alımı hızlıca artabilir. Bunun dışında tedavi sürecinde dengeli ve fazlaya kaçmadan beslenmek idealdir. Birçok vitamin eksikliği gibi B12 problemleri kolaylıkla tedavi edilebilir. Daha fazla B12 içerecek şekilde beslenme alışkanlıklarını değiştirmek iyi bir fikir olsa da, enjeksiyonlar genelde sağlıklı ve daha enerjik bir yaşam tarzına dönmenin en iyi yoludur. Deneyimli tıp uzmanları her hastaya özel kişiselleştirilmiş tedavi planı tasarlar. Kapsamlı testler sayesinde, vitamin eksikliklerini teşhis edebilir. Daha sonra sağlığı hızla ve doğal olarak yeniden sağlamaya yönelik bir strateji geliştirilir. B12 eksikliğini düzeltmek söz konusu olduğu zaman hız öncelikli konulardan biridir. Vücuduna bu anahtar vitaminini mümkün olduğunca çabuk vermek gerekir. Ağızdan alınan haplar bazı hastalara yardımcı olabilirken, vücudun işlenmesi ve emilmesi için zaman alırlar. Ek olarak, bazı hastalar sadece B12’yi oral olarak ememezler. Bir B12 enjeksiyonu, vitaminleri doğrudan kan dolaşımına gönderir. Sindirim sistemini baypas ederek, vücudun ihtiyaç duyduğu yeri hemen alabilir.

Kilo Verdirir mi?

Vitaminin vücutta eksilmesi durumunda iştah kayıpları oluşmaya başlar. İştahsızlıktan kaynaklı olarak kilo kayıpları yaşanır. Vitamin uzaman tarafından verildikten sonra iştah normal seviyesine döneceği için kilo alımı başlar. Bu durumun kilo aldırması şeklinde değerlendirme yapılmaması gerekir.

Hangi Gıdalarda Vardır?

B12 vitamini, et, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur. Temel işlevleri korumak için insan vücudu tarafından sürekli olarak kullanılır. En önemli fonksiyonları arasında;

  • Kırmızı kan hücrelerinin gelişimini desteklemek
  • Beyin ve sinir sistemini güçlendirmek
  • Bağışıklık reaksiyonları ve fonksiyonunun artırılması

B12 birçok gıdada bulunur ama bazı diyet kısıtlamaları olan kişiler bir eksiklik geliştirme şansının daha yüksek olma ihtimali vardır. Bu özellikle vejetaryenler, veganlar ve diyetlerinde birçok hayvansal proteinlere izin vermeyen diyetler için geçerlidir. Bu vitamini düzenli olarak alan kişilerde bile vücut bunu işlerken kişi proteinleri tüketmiyorsa kullanma zorlaştırabilir. Bir kişi uzun süreli olarak vitaminin eksikliğini yaşadığı zaman düşük seviyelerde kırmızı kan hücreleriyle karakterize olan bir durum olan anemi geliştirmeleri şansı vardır. Vücut, çeşitli dokularına yeterli miktarda oksijen nakletmek için mücadele eder. Bundan dolayı zayıflığa neden olabilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.