B12 Vitamini Eksiklliğinde Uygulanan Bitki Kürleri

Vücuttaki B12 vitamin eksikliklerini bazı durumlarda ilaçlarla telafi edilebilirken bazı durumlarda besinler ve geleneksel yöntemlerle giderilebilmektedir.

B12 Vitamin Eksikliği

Vücut mekanizmasının normal işleyişi ve sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirebilmeleri için vitaminlere ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu vitaminlerden herhangi birinin eksik olması kişilerin sağlık durumlarını olumsuz yönde etkilemektedir. B12 vitamini eksikliği; kalp rahatsızlıkları, baş ağrıları, hafıza kaybı, ruhsal bozukluk, stres, depresyon gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. B12 vitaminin eksik olması yaşlanma sürecinin hızlanmasına sebep olmaktadır. Vücut mekanizmasında oluşan yetersizliğin telafi edilmesi durumundaysa vücut eski sağlığını geri kazanmaktadır.

B12 Vitamin Eksikliği Tedavisinde Bitki Kürleri

 

İnsan vücudun vitaminler olmadan normal fonksiyonlarında başarılı olamazlar. Küçük dozlarda da olsa bu elementlerin varlıkları hayati önem taşıyabilmektedir. B12 vitaminin vücut mekanizmasındaki önemli görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücudu zararlı faktörlerden korumaktadır
 • Vücut mekanizmasında bulunan metabolik süreçlere katılım sağlamaktadır.
 • Yaşlanma sürecini geciktirerek, yaşlanmaya karşı koruma sağlamaktadır.
 • Kardiyolojik sistemin çalışmasında faydalı ve destekleyici etkileri bulunmaktadır.
 • Zihinsel veya beyinsel aktivitelerin gelişmesi ve sağlıklı çalışması konusunda etkilidir.
 • Karaciğerleri koruyarak, bu önemli organda oluşabilecek dejenerasyona engel olur.
 • Kas ve iskelet sisteminin sağlığı konusunda önemli katkılarda bulunur.
 • Saç ve cilt üzerinde bakım yapan ve besleyerek koruyan etkilere sahip olmaktadır.

B12 vitamininin doğal yolla alınabilmesi için hayvansal ürünler ve onunla zenginleştirilmiş gıdalardan yararlanılabilmektedir. Bu önemli elementin vücut mekanizmasındaki yetersizliğini telafi etmek veya önlemek için, düzenli olarak beslenmeye dikkat ederek, B12 açısından zengin olan besinler tüketerek eksikliğini dahil etmek yeterlidir. Çoğu zaman kahvaltılık gevrekler, sebze türleri, soya, pirinç, badem gibi ürünler tüketilmesiyle gerekli dengeleme yapılabilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri

Vücut mekanizmasında önemli görevleri bulunan B12 vitamini eksikliği dünya çapında sıklıkla karşılaşılan mikro besin eksikliği olmaktadır. Bu sağlık sorunu en sık olarak ilerleyen yaşlarla ve hayvansal ürünleri yemeyen katı vejeteryanlarda gündeme gelmektedir.

İnsan vücudunda oynadığı önemli rol; diğer önemli sorunların yanı sıra, ilk olarak atletik performansın azalması, yorgunluk, dalgınlık veya aşırı sinirlilik gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Kobalamin ismi de verilen B12 vitamin; sinir sisteminin düzgün bir şekilde işleyişinin yanı sıra, kırmızı kan hücrelerinin ve DNA’nın oluşumunda önemli bir rol oynayan suda çözünen bir vitamindir. Doğal haliyle, B12 vitamini; et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal besinlerde bulunur. Ayrıca kahvaltılık gevrekler, ekmek, hayvansal olmayan süt çeşitleri, soya, pirinç, badem gibi çok sayıda hazır ürün ile zenginleştirilmiştir.

İnsan ve hayvanlar genellikle hayvan menşeli gıda ürünlerinin tüketiminin ve bunun sindirim sisteminin mikroflorası tarafından üretilmesinin bir sonucu olarak B12 vitamini sağlarlar.  Ancak, B12 vitamini bağırsak florasının sentezinin ihmal edilebilir olduğu göz önüne alındığında, bu önemli vitaminin vücuda dışarıdan girmesi gerekmektedir. B12 vitamini bitkiler tarafından üretilemediğinden, içeriği mikroorganizmalarla (örneğin topraktaki bakterilerle) ilişkili olmalarına bağlıdır. B12 vitamini saklama yeteneği nedeniyle, hayvanlar bitkilerden daha fazla vitamin içerir.

Bitkisel tedavi ve bitki bilimi konusunda uzun seneler boyunca başarılı çalışmalarda bulunan Prof. İbrahim Saraçoğlu B12 vitamin eksikliği konusunda bitki kürleri hazırlamaktadır. Bu kürlere örnek olarak beyaz lahana kürünü verebiliriz:

Beyaz Lahana Kürü

 • Beyaz Lahana
 • Kimyon
 • Tuz

Orta boy beyaz lahana yaprakları ayrılarak iyi bir şekilde yıkanarak temizlenir. Suyu süzüldükten sonra ince bir şekilde dilimlenir. Bir kavanozun içine alınarak bir miktar tuz ve bir miktar karabiber eklenerek tahta bir kaşıkla karıştırılır. Kavanoz tamamen dolduktan sonra içindeki lahana aşağı doğru bastırılır. Üzerine ağırlık konularak ağzı hava almayacak şekilde kapatılır. Hazırlanan bu kür güneş görmesi engellenecek şekilde bir hafta veya on gün bekletilir. Hazırlanan bu kür düzenli bir şekilde tüketilir.

Porf. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen B12 vitamini için hazırlanan beyaz lahana kürünün pek çok faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücutta bulunan toksitlerin dışarı atılmasına yardımcı olur
 • Biyo transformasyon sürecini harekete geçirir.
 • Kan dolaşımını düzenler
 • Selülit oluşmasına engel olur
 • Varislerin oluşmasına engel olur
 • Hormonların dengelenmesine yardım eder
 • Kandaki şeker oranını düşürür.
 • Kemoterapi veya radyoterapi yapılan kanser rahatsızlığı olan hastalarına müdahaleden sonra destek olur

Bitki Kürleri

Genellikle balık, sığır eti, deniz ürünleri veya karaciğer, yumurta, süt gibi hayvansal gıdalarda bulunan B12 eksiklikleri bilhassa vejeteryanlarda daha fazla karşılaşılan bir sağlık sorunu olmaktadır. Her ne kadar B12 vitamini yoğun olarak hayvansal gıdalarda bulunsa da hayvansal gıdalar sevmeyenler için kahvaltıda yenilen gevrekler, soya ürünleri, enerji içecekleri veya gıda mayaları gibi besinler vasıtasıyla da bu önemli element takviye edilebilmektedir. Bunun yanında soya, ıspanak, şerbetçi otu, deniz lahanası gibi bazı bitkiler de B12 içermektedir.

Havuç Suyu

Pek çok faydalı özellikleri bulunan havuç B12 vitamini eksikliği konusunda takviye edici özelliğe sahip olmaktadır. Bu kürün hazırlanmasında iki veya üç tane havuç temizlenir ve yıkandıktan sonra katı meyve sıkacağında sıkılarak suyu içilir. Her gün bir bardak içilmesi önerilir.

Meyan Kökü ve Ada Çayı

 • Ada çayı
 • Meyan Kökü
 • Sıcak su

Eşit oranlarda meyan kökü ve ada çayı kaynamış suyun içinde demlenerek on beş yirmi dakika dinlendirilir. Ilık bir şekilde her gün bir veya iki fincan tüketilir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.