B12 Eksikliği Olan Kişiler Neler Yemelidir?- Beslenmesi Nasıl Olur

B12 eksikliği olan kişiler öncelikli olarak beslenme düzeni konusundan değişimlere göz atmalıdır. Beslenme düzene sokulduğu zaman bu sorun kısa sürede normal değerlere düşer.

B12 Eksikliği ve Beslenme

Vitamin ve Yiyecekler

Vitaminler arasından B12 eşsiz bir değere sahiptir. çünkü bir mineral madde olan kobalt içeren tek vitamin türüdür. B vitamini 12 de kobalamin denir. esas olarak, bitki kökenli, B vitamini benzer aktif bileşikler bulunur. İnsan vücudunda normal değerlerin aralıklarında olması da gerekir.

 • Amino asitlerin en normal olan metabolizması için gerekir.
 • çeşitli anemi türlerinin önlenmesi adına gereken bir vitamindir.
 • Sinir dokusunun normal bir şekilde gelişmesi için gerekir.

B12 vitamini, hayvansal olan ürünler ve bununla zenginleştirilmiş olan gıdalar içinde bulunur. Yetersizliğinin yani eksikliğinin olması ile telafi etmek gerekir. Bu sorunun önlenmesi için mutlaka beslenme düzene sokulmalıdır. Sadece hayvansal ürünlerin B12 vitamini kaynakları olduğu ve vejetaryenlerin ve veganların sürekli bir açıklık yaşadığı konusunda yanlış bir kanı vardır. Bu durum böyle değildir.  Bitkisel kökenli olan gıdalarda belli düzeylere B12 vitamini de bulunur. Yalnız hayvan ürünlerden daha kolay ve tamamen emilme yapılır. B12 vitamini bitki kaynakları arasında;

 • Soya
 • Yeşil salata yaprakları
 • Ispanak türleri
 • Lahana
 • Şerbetçiotu

Bütün bunlar B12 vitamini bakımından zengin besinlerdir. Diğer değerli B12 vitamini kaynakları bazı çiğ sebzeler yer alır. Bu sebzeleri düzenli şekilde yemeli ve beslenme içine almak gerekir. Özellikle pancar ve havuç bu konuda fayda sağlayacaktır. Orta büyüklükte bir ham havuç tüketmek bir kişi bu vitaminin günlük normunun yaklaşık yarısını almak anlamına gelir. Ayrıca vücudunda sindirilmeyen hayvansal yağlar şeklinde ağırlaştırıcı bonus olmadan başka yararlı maddeler de yer alır. bütün bu yiyecekler vejetaryenler tarafından favoridir. Zaten B12 eksikliği çoğunlukla vegan ve vejetaryen olan kişilerde vardır. Bu yiyecekler B12 eksikliğini gidermek dışında bitkisel protein ve liflerin mükemmel kaynaklarıdır. besleyici, lezzetli ve yararlıdır. Ayrıca B12 vitamini bulunan ürünler, çeşitli tohumlar ve çeşitli fındık türleridir. Görüldüğü gibi, vejetaryen ürünleri de düzenli yemeli ve kesinlikle beslenmeden çıkarmamak gerekir. Bu sayede sorun ortadan kolayca kalkar. Tabii ki bu besin maddelerin düzenli olarak ve alışkanlık haline getirerek tüketilmesi çok önemlidir.

En Çok Vitamin içeren Yiyecekler

Yiyecek Türü

Faydaları

Hayvan böbreği

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 33’lük kısmını karşılamaktadır.

Karaciğer

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 80’lik kısmını karşılamaktadır.

Somon

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 60’lık kısmını karşılamaktadır.

Alabalık

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 60’lık kısmını karşılamaktadır.

Yumurta

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 25’lik kısmını karşılamaktadır.

Kıyma

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 40’lık kısmını karşılamaktadır.

Tavuk

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 3’lük kısmını karşılamaktadır.

Süt

75 gram kadar tüketildiği zaman günlük alınması gereken değerin % 20’lik kısmını karşılamaktadır.

Tavsiye edilen günlük vitaminin alımları için aşağıdaki gıdalarda rahatlıkla tüketilebilir.

 • 2 gram kadar haşlanmış dana karaciğeri
 • 40 gram somon ısıl işlem görmüş
 • 100 gram sığır ısıl işlem örmüş
 • 130 gram haşlanmış yumurta
 • 140 gram peynir
 • 550 gram süzme peynir
 • 750 gr süt

Tabletler 

Bilimsel çalışmalar, B12 vitamini ( tablet şeklinde ) oral preparatlarının, yetersizliğini tedavi etmede 20.21’likenjeksiyonlardan daha az etkili olmadığını doğrulamaktadır. Vejetaryenler ve veganlar en az almaları önerilir günde B12 vitamini 10 mikrogram veya haftada bir kez 2000 mcgdir. içeriği yüksek olan önlenmesi ve vitamin B12 eksikliği önerilen enjeksiyonların tedavisine oral preparatlar (tabletler) ve ürünler içindir.  

Vegan ve Vejetaryenlar Olan Kişiler İçin Birkaç Tavsiye:

 • Diyetin takviyeli gıdalar veya diyet takviyeleri gibi güvenilir bir şekilde vitamini kaynağı içerdiğinden emin olmak önemlidir. 
 • Kural olarak, sadece yumurta ve süt ürünleri tüketmek için yeterli değildir.
 • vitamini seviyesinin hamilelik öncesinde ve sırasında normal olduğundan ve emzirme döneminde normal değer aralıklarında olduğundan emin olmakta önemlidir.
 • Yaşlı vejetaryenlar, özellikle veganlar, yaşla ilişkili sorunlar nedeniyle daha yüksek vitamin dozlarına ihtiyaç duyabilirler.
 • Zaten kısa tedarikte olan kişiler için daha yüksek dozlar gerekli olur. Profesyonel literatüre göre, vitamin eksikliği olan bireylerin tedavisi için (yetişkinler için) günlük 2000 mg’a kadar günde 100 mikrogram (çocuk) dozunu kullanılması gerekir.
 • Vegan ile vejetaryen olan kişilerin düzenli bir şekilde vitamin ile alakalı olan değerlerine baktırmaları gerekir. Eksikliği meydana geldiğinde ise kısa sürede tedavi sürecine başlanması çok önemlidir. çünkü sorunun ilerlemesi sağlık açısından ciddi sıkıntıların meydana gelmesine neden olur.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.