B12 Vitamini Testi Nasıl Yapılır? Sonuçları Nedir?

Suda eriyen insan sağlığı için çok önemli olan b12 vitamini eksikliği için ya da yüksekliğinin zararlı olacağı için kan tahlili yapılarak sonucu belirlenmesi gerekmektedir.

Vitamin B12 Testi

B12 Vitamin Testi

B12 vitamin testi insanların kanında bulunan vitaminin eksikliği ya da fazlalığının olup olmadığını anlamak için yapılmaktadır. B12 vitamini insanların düzenli olarak beslenmesi, bağırsak emiliminde herhangi bir sorun olmaması durumunda ya da vitamin emilimini engelleyecek herhangi bir hastalığı olmayan insanlarda görülmemektedir. Vejetaryen olarak beslenen bitkisel gıdalarla beslenen ve hayvansal ürünler yemeyen insanlarda eksikliği görülmektedir. Bu vitaminin suda çözünen bir vitamin olması sebebiyle fazlasının olması durumunda idrarla vücuttan atılacaktır.

İnsanlar B12 vitamininde testi yaptırmak için dahiliye bölümüne ya da aile hekimine giderek muayene olmaları sonucunda test istenecektir. Genellikle kolda bulunan toplardamarlardan alınan kan numunesinin laboratuvarda yapılan işlemler sonucunda kanda bulunan B12 vitamini belirlenecektir. Bu vitamin testi şu kurumlarda yapılmaktadır:

  • Sağlık ocağı;
  • Devlet hastaneleri;
  • Araştırma hastaneleri;
  • Özel hastaneler;
  • Üniversite hastaneleri.

B12 vitamin eksikliği olması durumunda insanların enerji üretimi azalacaktır. Metabolizma sentezinin azalacak olması sebebiyle birçok kişinin sürekli olarak kendisini yorgun hissetmesine neden olacaktır. Bu vitaminin insanların kanında alyuvarların oluşmasını sağlamaktadır. Kan değerleri normal sonuçları çıkmaması sonucunda ise alyuvarların sayısında düşme meydana gelecek ve bu nedenle de anemi hastalığı ortaya çıkacaktır.

Vitamininde sonucunun her zaman için gerçek sonucu verebilmesi için aç karnına testin yapılması gerekmektedir. Tok karnına yapılması halinde ise sonuçların gerçek değeri vermeyeceği unutulmamalıdır.

B12 Vitamini Test Sonucu

Laboratuvarı olan herhangi bir sağlık kurumuna giderek doktor tarafından kan tahlili istenmesi sonucunda damardan alınacak kan numunesi sonucunda laboratuvarda kan sonuçlarına bakılacaktır. Bir insanın kanında bulunan B12 vitamini değerlerinin gerçek sonucu verebilmesi için kişinin en az 6 saat boyunca aç kalması çok önemlidir.

SGK güvencesi olan insanların hastanelerde doktorun tahlil istemesi sonucunda herhangi bir ücret ödemeden kan tahlili yaptırabilirler. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan hastaların ise nerede yaptırdığına bağlı olarak her sağlık kurulunda ücret değişikliği olacaktır.

Günümüzde B12 vitaminin testi ücreti 80 TL civarında SGK güvencesi olmayan insanlar yaptırabilir.

İnsanların damarlarından numune kan alınması sonucunda laboratuvarda özel üretilen cihazlarda kanda ne kadar bulunduğuna bakılacaktır. Her hastanede bulunan cihazda farklı sonuçlar gösterilmesi nedeniyle referans aralıklarında değişiklik olmasına neden olabilir. Alınan numune kanında B12 vitaminin referans aralığı şu miktarda olması gerekmektedir:

Yaş Aralığı Referans Aralığı
Yeni doğan 160-1300 pg/ml
Yetişkin 100-800 pg/ml

Yetişkin bir insan kan tahlili yaptırması sonucunda sağlıklı bir hayat sürebilmesi için alınan kan numunesinde vitamin miktarı ortalama olarak 400 – 500 pg/ml arasında olması sonucunda yeterli düzeyde olacaktır.

Yeni doğan bebeklerde vitamininde eksikliğinin ortaya çıkmasının nedenleri arasında gebelik sırasında annede vitamin eksikliğinin olması sonucunda ortaya çıkacağı gibi doğum sonrasında anne yeterli beslenmemesi durumunda annenin sütünde yeterli miktarda vitamin bulunmaması durumunda eksikliği ortaya çıkacaktır. Eksikliği ile birlikte insanlarda sinir sistemi etkileneceğinden ruhsal problemler ortaya çıkacağı gibi aynı zamanda da yaşlı insanlarda hafıza problemleri oluşur. Yeni doğan bebeklerde ise vitaminin yeterli miktarda alınamaması ile birlikte beyin gelişiminde sorunlar olmasına neden olur.

B12 Vitamin Eksikliği Tedavisi

Referans aralığında normal değerlerden düşük olması sonucunda eksikliğin görülmesi ile birlikte belirtiler ortaya çıkacaktır. Eksikliğine bağlı olan belirtiler olması halinde doğal besinler ile birlikte vitamin eksikliğini giderememesi sonucunda her zaman doktor kontrolünde vitamin takviyesi alınması gerekmektedir.

İnsanlarda kan tahlili sonucunda eksikliği ortaya çıkması sonucunda tedavisini uygulayacak doktor tarafından eksikliğin neden kaynaklandığına bağlı olarak belirlenmesi gerekmektedir. Her zaman için yaşa göre tedaviyi doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Yetersiz beslenme sonucunda eksikliği ortaya çıkması ile birlikte multivitamin desteği sağlanmaktadır.

Eksikliğin giderilmesi için doktor tarafından günümüzde parenteral tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunun için doktorun önerdiği adaleye enjekte edilecek olan ilaç reçete edilir. Bu ilacın kullanımı şu şekilde olmalıdır:

  • 7 gün boyunca her gün;
  • 2 hafta boyunca gün aşırı;
  • 3 hafta boyunca haftada 1 defa.

İğne tedavisi ile birlikte doz ayarlanması her zaman doktorun ayarlaması ve kaç hafta boyunca kullanacak olduğuna doktor karar verecektir. Uygulanan tedavi sonrasında kan tahlili tekrardan yapılması ve değerlere bakılmalıdır. Normal değerler olması halinde doktor tarafından tedavi sonlandırılabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.