B12 Vitamini Eksikliğinin Olması Kanser Riskine İşaret midir?

B12 vitamini eksikliklerinin meydana gelmesi sonucunda gerekli olan tedavi zamanında ve doğru şekilde yapılmazsa kanser riskinin artmasına sebep olabilmeketdir.

Vitamin ve Kanser

B12 kobalamin, oluşumu için gerekli olan miyelin, sinir hücreleri birbirleri ile iletişim yardımcı olan bir koruyucu maddedir. B12’ye bazen enerji vitaminleri denir. Çünkü en önemli işlevlerinden biri sindirime, besin emilimine, hem yağ hem de karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olur. Vitamin ayrıca demirin emiliminde, sinir sistemi fonksiyonlarında, büyümede ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yardımcı olmaktadır. Uygun adrenal hormon üretimi ve nörolojik (yani beyin) sağlık için gereklidir. Bağışıklık sistemi işlevi ve üreme sağlığı için de hayati önem taşır.

Daha önce belirtildiği gibi, B12 esas olarak sığır, tavuk, bir çeşit balık, kuzu ve yumurta gibi hayvansal kaynaklardan elde edilir. Bu nedenle, B12 eksikliğinin vegan ve vejeteryanlar arasında yaygın olması normaldir. Sadece B12’de düşük olma riski olan et yemeyenler değildir. Bir insanın et yemesine rağmen B12 malabsorpsiyonundan muzdarip olmasının birçok nedeni bulunur.

 • 50 yaşın üzerinde olmak
 • Antasitler, Metformin  veya vücutta B12 tükettiği bilinen diğer ilaçlar gibi ilaçları almak
 • Günde 3 bardaktan daha fazla kahve tüketmek
 • Pylori gibi bakteriyel bir enfeksiyon geçirmek
 • Bağırsak rahatsızlığı veya zayıf sindirim sorunu ile karşı karşıya kalmak

Kanseri Arasındaki Bağlantı

B12 eksikliği ve kanser arasındaki ana bağlantı bu önemli besinin DNA sentezinde oynadığı rolden kaynaklı ortaya çıkar. Yeterli B12 seviyelerini (folik asit gibi) almak genleri taze ve gençleşmeye yardımcı olabilir. B12 ve folat olmadan, DNA sonunda mutasyonların ve kanserin ortaya çıkabileceği noktaya kadar inebilir. Vitaminin eksikliğinin oluşması özellikle meme kanseri ile alakalıdır. Hücre metilasyonu için B12, folat gibi gereklidir. Methilasyon vücutta kimyasal dönüşüm sürecidir. Vücuttaki hemen her işlev için gereklidir. Hücresel metilasyon meydana gelmediği zaman veya metilasyon mekanizmaları bir şekilde kesildiği zaman sağlıklı genler kapalı olurken sağlıksız olanlar kapalı olurlar. Son on yılda yapılan araştırmalar, kanser hücrelerinin anormal metilasyon süreçlerine sahip olduğunu doğrulamaktadır. Sağlıklı metilasyon yolları ayrıca agresif östrojenlerin meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilen daha hafif estrojenlere dönüştürülmesine yardımcı olabilir.

Genç erişkinlerde ve erkeklerde yapılan bir çalışmada da B12 eksikliğinin akut lenfoblastik lösemi riskinin artmasına sebep olabileceği gösterilmiştir.

 Kandaki azalmış olan vitamin hem beyaz kan hücresi kromozomu kırılması için hem biyobelirteçler olan artan homosistein seviyelerine eşittir. Bu biyobelirteçler genç erişkinlerde görüldüğü gibi B12 ve folat takviyesi ile geliştirildi.

Eksikliğini Önlemek için Ne Yapılmalıdır?

Olası bir B12 eksikliğini gidermek için ilk adım, belirti işaretlerini tanımaktır. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olan kişilerin uzmana başvurması şarttır.

 • Beyin, bellek sorunları, motivasyon eksikliği ya da uzun süreli ilgisizlik duyguları
 • Ruh hali ve çılgınlık
 • Yorgunluk / düşük enerji
 • Ekstremitelerde karıncalanma
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Depresyon, bunama, körlük veya beyin hasarı

Birçok şüpheli beslenme yetersizliği için bir sonraki adım test edilmek olacaktır.  Bu eksikliğin test edilmesi çoğu zaman zordur çünkü belirli bir zamanda kanda bulunan B12 konsantrasyonları, genel olarak sistemdeki absorpsiyon oranları ile ilintili olmayabilir. Yukarıdaki belirtilerden herhangi bir tanesine sahip olan kişilerin yapması gereken en kolay şey, B12 takviyesine başlamak ve semptomların iyileşip iyileşmediğine bakmaktır. Sağlıklı, çiftlik yetiştirilen yumurtalarınızı tüketilebilir.  Ayrıca tablet biçiminde bir B12 veya daha da iyisi, doğrudan ağzınıza uygulanacak bir sprey formu kullanılabilir. Vitaminin birçok insan için absorbe edilmesi zor olan büyük bir molekül olduğunu hatırlayın. Sprey kullanarak, daha kolay absorbe edilmesi için B12’nin yoğun bir versiyonunu yutmak gerekmektedir. Vitaminin eksikliği potansiyel olarak sadece kanser riskini arttırmakla kalmayıp nörolojik hasara, anemiye, kalp rahatsızlıklarına ve diğer komplikasyonlara yol açabilecek tehlikeli bir sağlık durumu olabilir. Bunun için dikkati olmak ve düzenli şekilde vitaminleri almak gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.