B10 Vitamininin Görevleri, Eksikliği ve Bulunduğu Besinler

Suda çözülen bir vitamin olma özelliğine sahip olan B10 vitamini özellikle yaşlanmayı geciktirici bir vitamin olarak bilinmektedir. B10 vitamininin faydaları, eksikliği ve bulunduğu besinler.

B10 Vitaminin Faydaları

B10 Vitamini

B10 vitamini aynı zamanda da Para-aminobenzoik asit olarak da isimlendirilmektedir. İnsan sağlığı için önemli vitaminler arasında bulunmaktadır. Vitaminin doğal yollarla alınması ile birlikte insanların vücutlarında emilim gösterecektir. Bu sayede de ihtiyacı olan karşılanır, fazla alınması sonucunda vücutta depolanmayacak olduğundan idrar yoluyla atılacaktır. İnsanların bakterilere karşı direnç kazanmasında çok etkili olmaktadır. Özellikle de bir insanın soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşmasını önlemek için çok etkili olan bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayacaktır. B10 vitamininin insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda etkilidir;
 • Anemi hastalığını önleyecektir;
 • Cildin yaşlanmasını geciktirecektir;
 • Melanin üretimini sağlar;
 • Yorgunluk oluşumunu engeller;
 • Enerji verir;
 • Güneş yanıklarının daha hızlı iyileşmesini sağlar;
 • Saç dökülmesini engeller;
 • Saçların beyazlamasını engeller.

Kan sağlığı açısından çok önemli vitaminler arasında bulunmaktadır. Çünkü hemopoezin hızlanmasını sağlayacaktır. Bu sayede de kanın aşırı derecede bir yoğunlaşması söz konusu olmayacaktır. Böylelikle de kan pıhtıları oluşmayacaktır.

Alerjiyi önlemesi ile de bilinmektedir. Doğal yollarla her zaman için alınması önerilen bir vitamin olması sebebiyle insanlarda görülen alerjik reaksiyonların oluşmasını içerdiği purin ve pirimidin bileşikleri sonucunda engelleyecektir.

En çok saçlar ve cilt üzerinde ayrı bir etkisi olmaktadır. Güçsüz ve ince saçlara sahip olan insanların saçlarının daha güçlü ve kalın olmasını sağlayacağı gibi, saç dökülmesini de durduracaktır. Cilt üzerinde kırışıklıkların erken yaşlanma belirtisi olacaktır. Vitamin ise insanların ciltlerinin kırışmasını engelleyecektir. Ayrıca yanık ya da yara olması durumunda hızlı iyileşme sağlar.

B10 Vitamin Eksikliği

İnsanların düzenli ve yeterli miktarda besin değeri yüksek gıdalar ile beslenmemesi sonucunda B10 vitamin eksikliğinin görülmesi mümkün olacaktır. Özellikle de vitamin eksikliğine bağlı olarak dünyaya gelen bebeklerde büyüme geriliğinin oluşmasına neden olacaktır. Besinlerde yeterli miktarda insanın ihtiyacı kadarı alınabilir. Fakat bu gıdaların güneş ışığına maruz kalmaları sonucunda aşırı duyarlı olması sebebi ile vitamin değeri kaybı yaşanacaktır. B10 vitamin eksikliği olması durumunda şu belirtiler olacaktır:

 • Saçların dökülmesi;
 • Cilt bozuklukları;
 • Metabolizmanın yavaşlaması;
 • Şişkinlik;
 • Yorgunluk;
 • Yoğun baş ağrısı;
 • Kusma;
 • Anemi;
 • Sinirli bir ruh hali;
 • Sürekli depresif hissetme;
 • Karaciğer hastalıkları;
 • Cinsel istek kaybı.

İnsanlar düzenli olarak beslendikleri zaman vücudun ihtiyacı olan vitamini almaktadır. Fakat vitaminin yeterli kadar emiliminin olmamasının nedenleri arasında ağır egzersiz yapılması, depresyon, alkol kullanımı, aşırı kilolu olmak, fast food yiyeceklerine ağırlık vermek sonucunda vitamin yeterli miktarda alınamayacaktır.

Eksikliği olması durumunda bir an önce eksikliğin giderilmesi gerekmektedir. Besinler aracılığıyla bu vitamin yeterli miktarda alınamadığı zamanlarda kalıcı hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. Anemi hastalığı en sıklıkla görülen vitamin eksikliğine bağlı olan hastalıklardan bir tanesi olmaktadır. Sindirim sistemini de çok fazla etkilemesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de insanlarda açıklanamayan mide bulantısı, kusma görüleceği gibi hasta sık sık ya kabız ya da ishal olacaktır.

B10 vitamininin tiroid bezleri üzerinde de önemli etkisi olması ile bilinmektedir. Tiroid bezlerinin görevini tam olarak yapması ve fonksiyonlarının azalmaması için gerekli bir vitamin olarak bilinmektedir. eksikliği ile birlikte tiroid bezlerinde bozulmalar meydana gelecektir.

B10 Vitamininin Bulunduğu Besinler

Yetişkin bir bireyin cinsiyet farkı olmadan her gün B10 vitaminini 100 mg alması sonucunda vitamin eksikliği görülmeyecektir. Sağlıklı beslenen ve sağlığına dikkat eden insanların B10 vitamini nelerde vardır diye düşünmektedir. Bu vitamin bitkisel gıdalarda ve hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Her gün düzenli olarak tüketilmesi sonucunda vitamin ihtiyacı karşılanacak olduğundan eksikliğe bağlı olan belirtilerde görülmeyecektir. B10 vitamini şu besinlerde bulunmaktadır. (Tablodaki değerler 100 gram üzerinden hesaplanmıştır:)

Besin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
Karaciğer 0.25
Mantar 0.13
Ispanak 0.06
Buğday 0.06
Tavuk yumurtası 0.04
Patates 0.36
Havuç 0.22
Süt 0.1
Lahana  0.2

B10 vitamini yukarıda bulunan besinlerde bulunmaktadır. Besinlerdeki vitamin miktarının azalmaması için mutlaka gıdaların güneş ışığından korunması ve aşırı sıcakta pişirilmemesi gerekmektedir. İnsanların hayatı içerisinde en önemli organlarından bir tanesi olan kalp kasının üzerinde yağ birikmesini engelleyecek olan ve insanların sürekli olarak kendilerini yorgun hissetmemelerini sağlayacak olan vitamin doğal yollar ile alınamaması durumunda eksiklik sebebiyle ortaya çıkan belirtilerin yok olması için mutlaka doktor tarafından takviye ilaç kullanılması gerekmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.