B Vitaminlerinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İnsanların sağlıklı yaşayabilmeleri için ve hastalıklara karşı önlenmesi için günlük ihtiyacı olan B grubu vitaminlerinin sağlık üzerinde faydaları ve zararları nelerdir?

B Vitaminlerinin Yararları

B Vitaminleri

B vitaminleri suda çözünen bu sebeple de metabolizma üzerinde çok etkili olan vitaminler arasında bulunmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde her gün vitaminleri içeren gıdalar ile alınması sonucunda sağlıklı bir hayat yaşanacakken, vitaminin eksik olması sonucunda insanların hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak rahatsızlanmasına neden olacaktır.

Vücutta bulunan önemli organların fonksiyonlarının normal çalışmasını sağladığı gibi aynı zamanda da insanları hastalıklara karşı koruyacaktır. B grubuna dahil olan birçok vitamin bulunmaktadır. Bunların insan sağlığına olan ortak faydaları şunlardır:

 • Sinir sistemini güçlendirir;
 • Kalp ve damar sağlığını normalleştirir;
 • Hastalıklardan korur;
 • Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar;
 • Cilt hücrelerini güçlendirir;
 • Stresle mücadele etmenizi sağlar;
 • Depresyonu iyileştirir;
 • Halsizliği ortadan kaldırır;
 • Kasların güçlenmesini sağlar;
 • Kendinizi daha enerjik hissetmenizde faydalıdır;
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir;
 • Hücre büyümesini ve çoğalmasını sağlar.

B1 Vitamini (Tiamin)

B grubuna ait olan vitaminler insanların ruhlarının canlanmasında etkili olmaktadır. En çok insanlarda sinir sistemini güçlendirmesi açısından insan vücudunda en önemli vitaminlerdendir. Kas sisteminde de etkili olduğundan insanlarda kas sisteminin güçlenerek kas erimesinin önlenmesi ile bilinmektedir. Gıdaların enerji metabolizmasına dönüşmesine sağlayacağı için daha güçlü ve yorgunluk belirtilerinin oluşmasını engelleyecektir.

Hücre bölünmesinde ve hücrelerin çoğalmasında genetik açısından da önemli olması ile bilinmektedir.

Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Yer fıstığı 1
Mercimek 0.50
Yulaf 0.25
Karnabahar 0.10
Portakal 0.09

B2 Vitamini (Riboflavin)

Sinir sisteminin ve ayrıca beynin güçlü çalışmasını sağlaması ile bilinmektedir. Bu vitamin aynı zamanda da antiseborik vitamin olarak da bilinmektedir. İnsanların beyninin güçlenmesi ile birlikte unutkanlık oluşmayacak ve hafızanın güçlenmesini de etkili olur. İnsanlarda kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasında faydalı olduğundan hemoglobin sentezi açısından çok etkilidir. Adrenalin bezlerinin düzgün çalışmasında etkili olan riboflavin görme fonksiyonlarının gelişmesini de sağlayacaktır. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
Sığır karaciğeri 3.5
1 adet yumurta 0.3
Badem 0.8
Süzme peynir 0.3
Et 0.25
Süt 0.15

B3 Vitamini (Niasin)

Kanda bulunan kötü kolesterolün normal düzeye dönmesinde etkili olacağından plakların oluşumunu engelleyecektir. Bu sayede de kalp hastalıklarının oluşmasını engellemektedir. Enerjinin serbest bırakılmasında etkili olduğundan insanların hormonlarının daha etkili çalışmasında faydalı olmaktadır. Kan basıncının normale dönmesini ve cilt sağlığının normal olmasında da çok etkili olduğu için insanlarda eksikliği durumunda ciltlerinde kırışıklık olmasına sebep olur. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Pirinç 33
Fıstık 13
Susam 5.8
Mantar 14.1
Kırmızı biber 10.06

B5 Vitamini (Piridoksin)

İnsan sağlığına çok faydalı olması ile bilinmekte olan antikorların sentezinde önemlidir. Dokuların rejenerasyonunda faydalı olmakta ve yaraların bu sebeple de hızla iyileşmesini sağlamaktadır. İnsanların metabolizmasının normal olması ve bu sayede de enerji üretiminde çok faydalıdır. Sinir sisteminin güçlenmesi için çok faydalıdır. Ayrıca insanlarda oluşan ruhsal hastalıklardan bir tanesi olan kaygı bozukluğunu önleyecek ve stres seviyelerinde azalma oluşacaktır. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Mantar 21.879
İstiridye 1.294
Muz 14
Mısır 0.42
Pirinç 1.342
Fıstık 0.815

B6 Vitamini (Piridoksin)

Kalp ve damar sağlığının güçlenmesinde faydalı olduğu kadar sinirlerin de güçlenerek insanlarda oluşacak sinir sistemi sorunların oluşumunu da engellemektedir. Protein metabolizmasının hızlanmasını ve enerjiye dönüşmesini sağlayacaktır. Beyin fonksiyonlarının güçlenerek insanlarda ortaya çıkabilecek olan unutkanlık başta olmak üzere hafıza problemlerinin oluşumunu engeller. Tırnakların güçlenmesi için ve saçların daha iyi olması ve güçlenmesinde son derece önemlidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Kahverengi pirinç 4.06
Mısır 2.635
Antep fıstığı 1.122
Mercimek 0.54
Yeşil fasulye 1.397

B9 Vitamini (Folik Asit)

Kan şekeri seviyesinin artması için önemli vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Vitaminin sayesinde insanlarda oluşacak kas ağrılarının azalması içinde önemli oluyor. Sinir sistemi gücü için önemli olduğundan ve metabolizmanın enerji üretiminde etkilidir. Bulunduğu gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Nohut 557
Bezelye 274
Maydanoz 152
Keten tohumu 87
Ispanak 194

B12 Vitamini

Amino asit oluşumunda etkili olması sayesinde sinir lifleri üzerinde uyarıcı özelliği bulunmaktadır. Hematopoez koruyucu olması ile biliniyor. Kan pıhtılaşmasını üretilecektir ve kolesterol seviyesinin azalmasında etkili olur. B oniki vitamini bulunan gıdalar şunlardır:

Besin Adı (100 gram) Bulunduğu Miktar (mg)
Süt 2.16
Peynir 3.34
İnek eti 2.62
Balık 1.17

B Grubu Vitaminlerin Zararları

B grubu vitaminler her zaman için doğal yollarla alınması halinde insanların vitamin takviyesinin alınması doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Eğer takviyeler alınması durumunda bilinçsiz kullanımı sonucunda insanlarda zararların oluşmasına neden olur. Bunların arasında insanların fazla alınması ile birlikte uykusuzluk ilk olarak görülecektir. Sinir sistemi hastalıkları çok fazla görüleceği için fazlasında sıklıkla görülür. Baş dönmesi olacağı gibi insanlarda sık sık eklem ağrılarının oluşmasına da neden olacaktır. Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına fazlalığı nedeniyle zarar verecek olduğundan asla takviyenin bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.