B Vitamininin Saça Faydaları, B Vitamini Saç İçin Kullanımı

Vücudun sağlıklı olabilmesi için gerekli olan vitamin ve mineraller, saç sağlığında da etkilidir. B vitamininin saçlar üzerinde parlaklığı arttırma, uzamasını hızlandırma gibi etkileri vardır.

B Vitamininin Saça Faydaları

Vitaminler yiyeceklerle de alınabilir.

Vücudun enzimlerinin aktivitesi için gerekli olan vitaminler, vücut üzerinde olumlu bir çok etkisi vardır. Bunlar dış görünüşü de iyi anlamda etkilemektedir. Diş sağlığı, saç sağlığı, tırnak sağlığı ve bir çok konuda yardımcı olan vitaminlerden B ve E vitaminleri saç sağlığına iyi gelmektedir.

B vitamini eksikliklerinde saçta matlaşma, dökülme, saç renginde zamanından önce beyazlıklar görülmesi olasıdır. Besinlerle alınan B vitaminlerinin yanı sıra dışarıdan alınacak ampul şeklinde B vitamini, şampuanların içerisine eklenerek ya da ayrıca saç maskesi halinde uygulanarak da kullanılabilmektedir. 

B vitaminin saçlara olan faydası sıralanacak olursa:

  • Saçın nemini korur ve parlak görünmesini sağlar
  • Saçın uzamasına yardımcı olur
  • Saçlı deride oluşabilecek cilt hastalıklarının önüne geçer
  • Saçlardaki dökülmeler azalır
  • Saçın daha gür çıkmasını sağlar
  • Saçın hızlı uzamasına yardımcı olur

Besinlerle de alınan B vitamini, saçın işlem görmesine ya da hava kirliliğinden dolayı zamanla yıpranmasına bağlı olarak oluşan mat ve seyrek görünümünün giderilmesi amacıyla vitamin maskeleri hazırlanabilir ve belli aralıklarla uygulanır. Saç bakımının en temel prensibi, saça iyi gelecek vitaminlerden zengin maskeler hazırlanarak saça tatbik edilmesidir. Düzenli aralıklarla yapılan bakımlarda saçlara gözle görülür şekilde iyi geldiği, uzatma için yapılan bakımlarda da hızlı uzamalar görülecektir. 

B Vitamini Maskesi

B vitamini, suda eriyen bir vitamindir ve ampul şeklinde olan formları akışkandır. Diğer A, D, K, ve E vitaminleri gibi yağlı değillerdir. Ampul şeklinde olan formunun kokusu ağır olduğu için tek başına saça uygulamak zor olacaktır. Bu nedenle saça maske halinde uygulanacak olan B vitamininin içerisine mutlaka hoş kokulu ve ağır olmayan yağlar tatbik edilerek uygulanması kişinin kokudan etkilenmemesi için gereklidir. 

B5, B6, B9 ve B12 vitaminleri saç uzaması için bire bir B vitamini çeşitleridir. Bu vitaminlerden en bilineni ve halk arasında en yaygını B9 yani folik asit ve B12 vitaminleridir. Kan tahlillerinde çoğunlukla B12 vitaminin ölçümleri yapılabilmektedir. Kişide unutkanlık, yorgunluk gibi belirtiler varsa %60 oranında B12 seviyelerinde düşüş vardır. Dışarıdan tablet şeklinde B12 vitamini alınabilir fakat hasta saçlarını da sağlığına kavuşturmak istiyorsa B vitamini ampulü ile kendisine evde maske uygulayabilmektedir. 

Duş sonrası nemli saça maske uygulaması yapılması saç bakımı için yeterlidir.

B9 ve B12 vitamini düşük olan kişinin saçlarının uzaması da zorlaşır. Halk arasında saçı küstü, uzamıyor gibi söylemler çok dolaşsa da aslında kişinin B vitamini ihtiyacı artmıştır. Saç ile ilgili sorunlarda deri ve zührevi hastalıklar polikliniklerine başvurmak gerekebilir. Burada doktorun kan tahlili istemesine şaşırmamak ve verilen ilaçları doğru şekilde kullanmak gerekecektir. Folik asit ve B12 tabletlerinden oluşacak tedavinin düzenli olarak kullanılması, doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Eczanelerde alınacak B vitamini ampulleri kulaktan dolma bilgiler ile değil cilt sağlığı ve uzmanı tarafından saç-cilt analizi yapıldıktan sonra belirlenen miktarlarda kullanılmalıdır. Cilt sağlığı ve uzmanı tarafından belirlenen miktar ve süre aralıklarında kullanılan saç maskelerinde kısa zamanda olumlu sonuçlar alınacaktır. 

Saça uygulanan maskelerde bir uzman gözetiminde olunması daha sağlıklı olacaktır. Vitamin maskeleri ciltte herhangi bir kızarıklık, tahriş, alerji sorunlarına yol açarsa anında bol su ile yıkanmalı ve solüsyon eşliğinde hastaneye başvurulmalıdır. 

B Vitamininin Saç Uzamasında Kullanımı

 Eczanelerden alınacak B vitamini ampulleri, kırılarak şampuanların içine koyulabilir. Böylece her duş ve banyoda önce saçlar şampuanlanır sonra diğer rutin işler halledilirken saçların bakımı gerçekleşmiş olur. Bunun için saç uzatma özellikli şampuanların kullanılması yoksa da kişinin devamlı olarak kullandığı şampuanlar olabilir. Fakat saç uzatma özellikli şampuanların içerisinde bulunan sarmaşık özleri ile de saçların uzamasına katkı sağlanır. 

Saçlara evde uygulanacak maskeler ise uygulandıktan belli bir süre sonra yıkanmalıdır. B vitamin ampulleri yoğun ve ağır kokusundan dolayı saç bakım yağlarına ya da saç kremlerine kesinlikle koyulmamalıdır. Duştan sonra uzmanın önerdiği ölçüde hazırlanmış saç maskesi saç nemli iken uygulanır ve bir süre beklettikten sonra yine uzmanın önerdiği şekilde yıkanmalıdır. 

Saçların çok sıcak su ile yıkanması, saç tipine uygun tarak kullanılmaması ve kuaförde fazla işlem görmesi de uzamasını etkileyecek olaylar arasındadır. Bu nedenle saçların kendini toparlaması yani iyileştirmesi için bir süre saçlara işlem yaptırmamak, bakım yapmak gerekmektedir. Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.