B Vitamini İnsanların Kilo Almasına Neden Olabilir mi?

B vitaminlerinin kilo kaybından önce sağlık için insan vücudunda dengeli şekilde olması çok önemlidir. Bu sayede kilo veriminin düzenli bir şekilde sağlanması ortaya çıkacaktır.

B Vitamini ve Kilo

Vitaminlerin normal vücut fonksiyonu için gerekli olduğu bilinen bir gerçektir. Yiyeceklerde, güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ciltte sentezlenen bazı vitaminler ile çeşitli vitaminler vardır. Özellikle B vitaminleri vücutta meydana gelen bir takım metabolik süreçler konusunda önemlidir. Yalnız son zamanlarda, özellikle kilo kaybı konusunda önemli bir rol oynadığı düşünüldüğü zaman özellikle B12 vitamini ve B6 vitaminine karşı ilgi meydana gelmiştir. Yani B vitaminleri düşünüldüğü gibi kilo aldırmaz, kilo verdirir.

B12

Vitamin yapısı içinde kobalt elementini içerdiğinden cobolamine olarak adlandırılır. Vücutta bir dizi farklı organ sisteminin, özellikle de beyin ve sinir sisteminin işlevini sürdürmek için gerekli olan suda çözünen bir vitamindir. Buna ek olarak, hemoglobin sentezi için çok önemlidir ve B12 vitamini eksik olan hastalar anemik olabilir. Sağlıklı sinir hücrelerini ve kırmızı kan hücrelerini korumaya yardımcı olur ve ayrıca tüm hücrelerde genetik materyal olan DNA’yı yapmak için gereklidir. B12 vitamini, gıdadaki proteine ​​bağlanır. Midede bulunan hidroklorik asit, sindirim sırasında proteinden B12’yi serbest bırakır. Serbest bırakıldığı zaman B12, kan dolaşımına emilmeden önce intrinsik faktör olarak adlandırılan bir maddeyle birleşir. Vitamin bir dizi hayvansal gıdada yer alır. Katı bir vejetaryen diyetini tüketen insanlarda B12 vitamini eksikliği gözlemlenir. B12 vitamini eksikliği olan kişiler yorgunluk ve uyuşukluktan muzdarip olan kişilerdir.  B vitaminleri vücudun uygun vücut fonksiyonu için enerji üretmek hedefiyle yakılan glikoz veya şekere karbonhidrat dönüştürülmesinde destek olur.  B kompleks vitaminleri olarak isimlendirilirler. Yağların ile proteinlerin parçalanması için gereklidir.

Kilo Kaybı

B12 vitamininin kilo kaybı konusunda etkili olduğu konusunda oldukça tartışılmıştır. Düşük bir B12 vitamini düzeyi kendi başına kilo kaybına neden olabilmektedir. Kişiyi B12 vitamini ile destekleyerek hastaların vücut ağırlığını yeniden kazanmalarına yardımcı olur. Diğer yandan diyette yutulan karbonhidratları kullanılabilir, şekerlere ayırmak içinde B12 vitamini gereklidir.  Vitamin takviyelerinin insan vücudunun ihtiyaç duyduğu şeylerin üzerinde ve ötesinde olması, zararlı olabileceği akılda tutulmalıdır. Aşırı düzeyde B12 vitamini  gıda yoluyla önemli bir zarar gösterilmemesine rağmen, bunların enjeksiyon aracılığıyla yapay olarak eklenmesi zararlı olabilmektedir.

B6 Vitamini

Vitamin suda çözünen bir vitamindir. Vücutta aktif olan çeşitli formlarda meydana gelir. Vitaminler protein moleküllerinin parçalanması, kullanılması ve vücuttaki glikoz sentezinde gereklidir. Aynı zamanda yağları da parçalamaya yardımcı olur.  Kırmızı kan hücresi metabolizması için de çok gereklidir. Sinir ile bağışıklık sistemleri, etkili bir şekilde işlev görmesi için adına gereklidir. Bağışıklık yanıtı, enfeksiyonlarla mücadele etmek için ortaya çıkan çeşitli biyokimyasal değişiklikleri açıklayan geniş bir terimdir. Kaloriler, proteinler, vitaminler ve mineraller bağışıklık sisteminde savunma yapar. Direkt olarak enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Vitamin protein metabolizmasına ve hücresel büyümeye katılımı ile bağışıklık sistemi için önemlidir.  Normal aralıkta kan şekerini korumaya yardımcı olur. Kalori alımı düşük olduğu zaman vücudun normal kan şekeri düzeylerini korumak için depolanmış karbonhidrat veya diğer besin maddelerinin glikoza dönüştürülmesine destek olmak adına gereklidir. Tam tahıl, kuruyemiş, sebze ve et gibi çeşitli yiyeceklerde de mevcuttur. Düşük B6 vitamini tüketimi ve dolayısıyla kandaki düşük seviyeler, deri hastalığına ve dilin ve yanakların iltihaplanmasına sebep olabilir. B6 vitamin eksikliği belirtileri arasında dermatit, glossit (bir boğaz dili), depresyon, konfüzyon ve konvülsiyonlar  yer alır. Vitamin eksikliği de anemiye sebep olma ihtimalini ortaya çıkartır. Bu semptomların bazıları ayrıca B6 vitamini eksikliği dışındaki çeşitli tıbbi durumlardan da kaynaklı olabilmektedir. Bir hekimin bu semptomları değerlendirebilmesi önemlidir, böylece uygun tıbbi bakım verilebilir.

Kilo Kaybı

Kilo kaybı konusunda B6 vitamin rolünü destekleyen herhangi bir güçlü düzeyde kanıt bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra eğer B6 vitamini fonksiyonları konusuna bakılacak olunursa gıdaların parçalanması ve lipidlerin metabolizmasını uyararak fazla yağ yakılması gerektiği oldukça açık ve nettir. Sorun aşırı B6 vitamini almanın tiroid bezini aşırı uyardığı için zararlı olabileceği konusundadır. Bunu yaparak kilo kaybına sebep olunabilir ama bunu yapmak oldukça sağlıksız bir yoldur. Bundan dolayı vitamin insan vücudunda dengeli bir şekilde olduğu sürece kilo verme konusunda ve sağlık konusunda destek sağlayan özellikleri ile vücutta çalışır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.