Ananasın Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Faydalı olan bütün vitaminlerin bol miktarda bulundurduğu gibi aynı zamanda da besin değerlerinin çok fazla olması ile bilinmektedir. Faydaları, Ananas vitamini ve besin değerleri.

Ananasın Faydaları

Ananasın Besin Değeri

Sağlığa olan faydalarının çok fazla olması ile bilinen, bu nedenle de önerilen gıdalar arasında bulunmaktadır. En çok sağlığa faydalarından bir tanesi bağışıklık sistemi ile alakalı olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda insanlarda soğuk algınlığının gelişmesi, grip gibi hastalıklar olabilir.

Kronik öksürük sebebiyle sıkıntı yaşayan insanların öksürüğü geçirmesi ile bilinmektedir. Antioksidan yönünden zengin olduğundan insanlarda hastalıklara karşı direnç kazanmasında da faydaları ile bilinmektedir. Birçok insanın kan damalarının genişlemesini ve dolaşım sistemi üzerinde de etkilidir. Ananasın insan sağlığına faydası arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Kalp kasının gelişmesini sağlamaktadır;
 • Emboli riskini azaltır;
 • Metabolizmayı hızlandırır;
 • İdrar enfeksiyonlarını azaltır;
 • İltihabın kurumasını sağlar;
 • Eklem ağrısını azaltır;
 • Sindirim sistemini güçlendirir;
 • Mide hastalıklarını önler;
 • Cilt hücrelerini yeniler;
 • Mide bulantısını azaltır;
 • Cildin nemlenmesini sağlar;
 • Nasır tedavisinde etkilidir;
 • Kabızlığı önler;
 • Dudak çatlaklarının oluşmasını engeller.

Her mevsim taze olarak yiyecek olduğunuz ananas seçerken geniş olmasına dikkat edilmelidir. Yapraklarının koyu yeşil olması çok önemli olduğundan, sararmış olan yaprakları olması durumunda alınmamalıdır. Ananas satın alındıktan sonra her zaman soğuk yerlerde muhafaza edilmesi önemlidir.

Özellikle de dilimledikten sonra ananas vitamini kaybetmemesi için alüminyum folya çok dikkatli bir şekilde sarılması gerekiyor. Bu şekilde 4 gün boyunca içerdiği besin değerlerinin kaybı olmadan tüketilebilir.

Ananasın İçerdiği Vitaminler

Bulunan vitaminler sayesinde özellikle de kadınlar için çok önemli bir meyve olmaktadır. Yorgunluk yaşamakta olan insanların daha hızlı bir şekilde metabolizmasında enerjiye dönüşerek yorgunluğun oluşmamasını sağlayacaktır. Hormonların salgılanmasında etkili olduğundan, insanların özellikle de serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasında çok etkilidir. Bulunduğu vitaminler sayesinde kilo verme konusunda da etkili olmaktadır. 100 gram ananas içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 3
B1 Vitamini 0.08
B2 Vitamini 0.2
B3 Vitamini 0.3
B5 Vitamini 0.1
B9 Vitamini 5
C Vitamini 20
E Vitamini 0.2
PP Vitamini 0.4

B grubu vitaminler yönünden zengin olması nedeniyle insanların sindirim sisteminin hızlanarak ortaya çıkacak olan sorunların oluşmasını engellemektedir. Bu gruba dahil olan vitaminler belleğin gelişmesinde de önemli oluyor. Bu sayede de unutkanlığın önlenmesinde de çok etkilidir.

Göz sağlığı için önemli olan A vitamini barındırdığı için göz hastalıklarının oluşumunu engelleyecek, gece körlüğünün oluşmasının engellenecektir. Cilt sağlığı içinde çok önemli olması ile bilinmektedir. Cilt üzerinde yaraların gelişmesi ile birlikte daha hızlı iyileşme sağlayacak ve cilt hücrelerininde yenilenmesinde çok önemli bir meyve olmaktadır.

Ananasın Besin Değerleri

100 gram vitamin 50 kalori olması nedeniyle çok düşük bir kaloriye sahip olmaktadır. İnsanların yemesi durumunda tok tutmasını sağlar. Bu nedenle de açlık hissedilmeyecek olduğundan daha hızlı kilo vermelerini de sağlayacaktır.

Tüketilmesi durumunda vücudun rahatlamasını sağlaması sebebiyle öneriliyor. Mineral bakımından zengin olduğundan, mineral eksikliği yaşayanların yemeleri durumunda eksikliği giderecektir. Bu minerallerin en büyük faydaları arasında içerdiği lif oranının yüksek olduğu için bağırsakların daha hızlı çalışmalarını ve vücuttan ödem sökülmesinde de en etkili olan meyvelerden bir tanesidir. 100 gram ananasın besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Su 85.5 g
Protein 0.3 g
Karbonhidratlar 11.8 g
Yağ 0.1 g
Lif 1 g
Organik asit 1 g
Kalsiyum 13
Demir 0.29
Magnezyum 12
Fosfor 8
Potasyum 109
Sodyum 1
Çinko 0.12
Bakır 0.11
Manganez 0.93
Selenyum 0.1

İçerdiği mineraller sayesinde insanların diş ve kemik sağlığı için çok etkili olması ile bilinmektedir. Bu sayede diş çürümesinin engellenmesi ve özellikle de menopoz döneminde olan bayanların kemiklerinin yumuşamasını da engellemektedir. Besin değerleri sayesinde insanların kalp kasının güçlenmesi ve böylelikle de kalp hastalıklarının oluşmasını da engelleyecektir. Birçok insanın yaşamakta olduğu enfeksiyona bağlı olan hastalıkların oluşmasını engelleyeceği gibi hastalıklar oluşması durumunda da hızla iyileşmesini sağlar. Saç dökülmesini ve tırnak kırılmasını engelleyecek çinko içerdiği içinde çok etkili olan mineraller arasında bulunuyor. Kanda bulunan demir eksikliğinin giderilmesini önleyecek ve anemi hastalığının oluşmasını engeller.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.