Ahmet Maranki’den D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Çocukların gelişiminde önemli rol oynayan ve kemiklerin daha güçlenerek kırılmasını engelleyen D vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkan belirtiler ve Ahmet Maranki’den çözümler.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D Vitamin Eksikliği

Güneş ışığı en çok vitamin kaynağı olarak bilinmektedir. Yeterli miktarda alınabilmesi için insanların yaz ve kış denmeden güneşlenmesi gerekmektedir. Gerek çocuk gelişiminde gerek insanların kemik sağlığında faydaları saymakla bitmeyen vitaminin kalsiyum emilimini hızlandırmak açısından etkilidir. Kalsiyum kemiklerde depolanacak olduğundan insanların daha güçlü kemiklerinin olmasını sağlayacaktır. Kişilerin kemiklerinin ve aynı zamanda da dişlerinde kalsiyum ve fosfor emilimini hızlandırarak daha güçlenmesini sağlamaktadır. İnsanların güneş ışınlarına çıkmaması durumunda ve yeterli düzeyde D vitamini içeren besinler almaması sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Çocuklarda gelişim bozukluğu ortaya çıkar;
 • Dişlerin çürümesine neden olur;
 • Zihnin karışıklığı ortaya çıkar;
 • Kemiklerde yumuşama olur;
 • Bağışıklık sistemi zayıflamasına neden olur;
 • Sinir sistemini etkiler;
 • Depresyon olmasına neden olur;
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar olur;
 • Kalp hastalıkları ortaya çıkar;
 • Kanser hücreleri çoğalır;
 • Cilt sağlığında bozulmalar görülür;
 • Parathormonunda yükselme olur.

Cilde temas eden güneş ışıklarının ciltte sentezlenmesi sonucunda vitamine dönüşerek bağırsaklarda emilimi olmasını sağlayacaktır. Bunun sonucunda da yağlarda depolanarak insanların ihtiyacı olanı vücudun karşılaması için yağlardan alacaktır. Fakat bir insanın obez olması ve vücudunda yağ oranı çok olması durumunda yeterli kadar vücudun ihtiyacı karşılanmayacaktır. Bu sebeple de birçok yetişkin ve çocuğun vitamin eksikliğinin olması ile bilinmektedir.

Vitamin eksiliği olması ile birlikte insanlarda yorgunluk olmasına neden olur. Bu durum kronik olarak ortaya çıkacaktır. Özellikle de kış mevsimi olması durumunda insanların yeterli miktarda güneş ışıklarına ciltlerinin değmemesi sonucunda vitamin eksikliğine bağlı olarak kronik yorgunluk olmasına neden olur.

Vitamin eksikliği oluşması ile birlikte insanların depresyon rahatsızlığı olması, sürekli olarak kendisini mutsuz hissedecektir.

Vitamin eksikliğinin nedenleri arasında insanların evden çıkmaması, sürekli olarak kapalı ortamlarda çalışması, yaşlılık, aşırı kilolu olmak, gebelikte annenin yeteri kadar vitamin almaması sonucunda doğan bebeğin gelişiminde sorunlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca çocuğun dişlerininde çok hızla çürümesine neden olacaktır. Birçok çocuğun vitamin eksikliği sebebi ile yaşıtlarına göre daha kısa boylu olması, kemiklerinde şekil bozukluğu görülmesi ve raşitizm hastalığının gelişmesine de neden olacaktır.

Ahmet Maranki D Vitamin Eksikliği Tedavisi

Birçok insanın alması gereken D vitamini eksikliği olması halinde ortaya çıkacak olan belirtilerin yok olması için doğal yollarla bu eksikliği giderilmesi önerilmektedir. Eğer insanların güneş ışınları ya da besinler aracılığıyla vitamini yeterli miktarda alamamaları durumunda doktor tarafından kan tahlili yapılması sonucunda eksiklik tanısı konulacaktır. Bunun sonucunda da eksikliğin giderilmesi için mutlaka ilaç takviyesi alarak vitamin ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken vitamin takviyesi asla doktor onayı olmaması durumunda alınması sakıncalı olacaktır. Çünkü bu vitaminin fazla alınması sonucunda da insanlarda böbrek taşı, kalp hastalıkları gibi sebeplere neden olacaktır.

Ahmet Maranki tarafından vitaminin yeterli miktarda alınması için doğal yollarla alınması öneriliyor. Bu sebeple de yazın ve kışın her zaman ciltlerinin güneşe çıkmaları önerilmektedir. Açık tene sahip olan insanların günlük olarak 10 ile 15 dakika güneş ışığının tenine değmesi vitamin ihtiyacını karşılayacaktır. Koyu tenli insanların ise yarım saat en az güneş ışınlarının tenlerine değmesi sonucunda eksiklik oluşmayacaktır. Vitamini besinler yoluyla almak isteyen insanların şu besinleri tüketmesi önerilmektedir:

Yiyecek Adı Gram / Adet Bulunduğu Miktar
Mantar 100 1,123,00 IU
Sazan Balığı 100 988.00 IU
Somon Balığı 100 685,00 IU
Süt 100 420,00 IU
Yulaf 100 170.00 IU
Yumurta 1 Adet 82.00 IU
Yoğurt 100 52.00 IU
Sığır Karaciğeri 100 490.00 IU

Yukarıda yazmış olduğumuz ve Ahmet Maranki tarafından önerilen içerisinde bol miktarda D vitamini içeren besinlerin 100 gramı büyük oranda vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Yağlarda deponmakta olan bir vitamin olarak biliniyor. Bu sebeple de insanların yağlarında depolanmakta olan vitaminin insanların almadığı zamanlarda yağlarda depolanan vitamin günlük olarak ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.