A Vitamininin Vücut Üzerindeki Etkileri ve Özellikleri

İnsanların büyümesinde ve kemiklerin güçlenmesinde etkili olan A vitaminin özellikle de göz sağlığı üzerinde çok etkili olması ile bilinmektedir. A vitaminin vücut üzerinde olan etkileri ve özellikleri.

A Vitaminin Özellikleri

A vitamini insanların sağlıklı yaşamalarında etkili olan hastalıklara karşı direncin arttıracak özel bir vitamindir. Enfeksiyonları önlemesi ile bilinmektedir. Özellikle de gelişme çağında olan çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerinde de etkili olacaktır. A vitaminin kemik sağlığı ve diş gelişiminde de son derece faydalıdır. Tırnakların sağlıklı olması ve kırılmasını önleyeceği bilinmektedir. Diş sağlığı konusunda da etkili olacağı gibi aynı zamanda da diş eti çekilmelerini de önleyecektir. A vitaminin görme konusunda da çok etkilidir. Bu vitamin yeterli miktarda olması sonucunda gece körlüğü olarak bilinen halk arasında tavuk karası denilen hastalığı önlemesi ile bilinmektedir. Vitamin sayesinde kemiklerin gelişmesinde etkili olacaktır. Bağışıklığın güçlenmesini sağlayacak ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasının da gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Diğer özellikleri de şunlardır:

  • Kemik gelişimini sağlamaktadır;
  • Bağışıklığın güçlenmesini sağlar;
  • Üreme sisteminde etkilidir;
  • Saç dökülmesini engeller;
  • Hücrelerin düzgün çalışmasını sağlar;
  • Daha net görmenizi sağlar;
  • Bakterilerin vücuda girmesini önler;
  • Cildin parlak görünmesinde etkilidir.

Saçların parlamasında etkili olacağı gibi aynı zamanda da saçların güçlenmesini de sağlayacak olan bu vitaminin yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Çocukların gelişimi için vitaminin yeterli miktarda alınması şart olacaktır. Gelişme çağında olan çocukların A vitamini eksik olması durumunda gelişim bozukluğu görülecektir. Hücrelerin daha sağlıklı olmasını ve hücrelerin ölmesini engellemektedir. Görme sorununu engellemektedir. Bu vitamin sayesinde körlüğün önlenmesi de etkili olacaktır. Daha net görmeniz konusunda etkili olacaktır. Cilt sağlığında oldukça faydalıdır. Faydaları arasında yaşlanmayı durduracaktır. Ciltte biriken ölü hücrelerin vücuttan atılmasını sağlar. Yaşlanmayı yavaşlatacak ve ciltte kırışıklığı önleyecektir. Vitamin sindirim sisteminde de etkili olur. Bu sayede mide ülseri olan hastaların ülser tedavisinde de etkilidir. İdrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesi ve böbrek sağlığı açısından önemlidir.

A vitaminin en çok sebze ve meyvelerden alınır. Sığır karaciğerinde bulunduğu gibi sebzelerden de havuçta çok miktarda bulunacaktır. Ayrıca yumurta ve tereyağında bulunan vitamin mutlaka günlük yeterli miktarda alınması gerekmektedir.

Bu vitaminin yeterli düzeyde olmaması sonucunda enfeksiyon gelişmesi artacaktır. Cilt hücrelerinin yenilenmesinde etkili olduğu için daha faydalı olacak özel bir vitamin olmaktadır. Çocuklarda oluşacak ishal, mide bulantısı, üst solunum yollarında gelişen hastalıkların gelişimini durduracaktır. Cilt güzelliğinde katkısı ile bilinmektedir. Sinir sistemi üzerinde de faydalı olan bir vitamindir. Vitamin özellikleri arasında kanserli hücrelerin artmasını engelleyecektir. Günlük olarak düzenli yenilen meyve ve sebzelerden alınması sonucunda kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.

A ve D Vitaminin Ortak Özellikleri

Hem A vitamini hem de D vitaminin ortak özellikleri arasında kemiklere olan faydası ile bilinmektedir. D vitamini en çok güneş ışıklarından alınmaktadır. Yenilen ve içilen gıdalarda çok fazla D vitamini alınmamaktadır. Bu vitaminler sindirim sistemine olan faydaları ile de bilinmektedir. Özellikle de mide bulantısı ve kusma gibi sorunların önlenmesini sağlamaktadır. Sindirimde ortaya çıkacak olan karın ağrısı ya da ishal oluşmasını da engellemesi ile de biliniyor.

Bağışıklığın zayıflaması sonucunda ortaya çıkacak olan rahatsızlıkların oluşmasını engellemektedir. A vitamini ve D vitamini eksikliği olması durumunda daha çok viral enfeksiyonları yaşanması mümkün olacaktır. Hastalığın gelişimi ile birlikte daha hızlı iyileşme sağlanacaktır.

İyileşmeyi hızlandırıcı özelliğinin olması ile de bilinen vücudun yeterli miktarda alması gereken bir vitamindir.

Her iki vitaminin de çocuklarda yeterli miktarda olması gerekmektedir. Hem A hem de D vitaminin azalması sonucunda gelişme çağında olan çocuklarda büyüme geriliği ortaya çıkacaktır. Kemiklerinin daha güçsüz olmasına neden olur. Sürekli olarak tırnaklarının kırılmasına bu vitamin eksikliği neden olacaktır.

Akciğerlerin gelişmesi ve solunum problemlerinin ortadan kalkmasında etkilidir. Astım hastalarının kriz geçirmesini önleyecektir. Solunum yollarında gelişen hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını da sağlayacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.