A Vitamini Eksikliği Sonucunda Ortaya Çıkan Hastalıklar

Yağda eriyen A vitamini insanların besinler yoluyla alınması sonucunda hastalıkların olmasını engelleyecektir. Vitaminin eksik olması durumunda ortaya çıkan hastalıklar.

A Vitamini Eksikliğinde Oluşan Hastalıklar

A Vitamini Eksikliği

A vitamininin çocuklarda ve yetişkinlerde sağlığa çok faydalı olması ile bilinmektedir. Vitaminin eksikliği sonucunda çocuklarda gelişim problemleri oluşmaya başlayacaktır. Bir çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişimi için vitaminin yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Yağda eriyen vitamin olarak biliniyor. Bu sebeple de fazla alınması halinde insanların idrar yoluyla diğer vitaminler gibi vücuttan atılmayacaktır. Karaciğerde depolanmasına neden olacaktır. Eksikliğinin zararlı olması gibi aynı zamanda da fazlalığı da zararlı olacaktır. Bu sebeple de insanların her zaman için A vitaminini yeterli düzeyde alması gerekmektedir. Bir insanın vitamin eksikliğinin oluşması durumunda birçok hastalık oluşmaya başlayacaktır. Özellikle de bu vitaminin eksikliğinden en çok gözler ve cilt etkilendiği kadar bağışıklık sisteminin de etkilendiği bilinmektedir. Vitaminin daha çoğunlukla besinler aracılığı ile alınmaktadır. Düzensiz beslenme nedeniyle ortaya çıkacağı gibi aynı zamanda da insanların herhangi bir hastalığının olması sonucunda da vitamin eksikliği olarak ortaya çıkar. Belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte yapılacak tahlil sonucunda insanlarda vitamin eksikliğinin olması halinde takviye ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bu takviye ilaçlar sayesinde vitamin yeterli miktarda alınacak ve insanların sağlığına kavuşmalarını sağlayacaktır. Bir insanın bu vitamin eksikliğinin olması sonucunda şu hastalıklar ortaya çıkacaktır:

Göz Hastalıkları

Göz sağlığı üzerinde yoğun olarak etkili bir vitamin olarak biliniyor. Vitamin insanların görme sorununu engellemektedir. Daha net olarak görmelerini sağlayacaktır. Bir insanın vitamin eksikliği oluşması durumunda ciddi oranda görme problemlerinin ortaya çıkması görülecektir. Bir kişinin vitamin eksikliğinin olması durumunda korneanın kalınlaşması görülecektir. İnsanların korneasında kalınlaşma meydana gelmesi durumunda körlük bile ortaya çıkabilir. A vitamin eksikliği sonucunda görme üzerinde şu rahatsızlıklar ortaya çıkabilir:

  • Bulanık görme;
  • Göz kuruluğu;
  • Gece körlüğü;
  • Doku değişikliği;
  • Gözlerin kanlanması;
  • Net görememe;
  • Körlük.

Vitamin en çok insanların göz sağlığı üzerinde gece net olarak görmesi üzerinde etkili olacaktır. Vitaminin eksik olması sonucunda gece körlüğü ortaya çıkar.

Cilt Hastalıkları

Cilt sağlığında da faydaları saymakla bitmemektedir. İnsanların cildinin yeterli miktarda neme kavuşmasını sağlamaktadır. Bir insanın cilt hücreleri olarak bilinen epitelyal hücrelerin nem kaybetmesine neden olacaktır. Bunun sonucunda da cilt üzerinde sertliğin oluşmasına neden olur. Cildin yeterli miktarda nefes almamasını sağlayacaktır. Birçok insanın ölü hücrelerin birikmesine neden olacaktır. Bunun sonucunda da insanların ciltleri üzerinde kırışıklığın olmasına ve erken yaşlanma görülmektedir.

İnsanların cilt sağlığının olabilmesi için ve erken yaşlılığı önleyebilmesi için yeterli miktarda vitaminin alınması gerekmektedir. Yaşlılığı önlemesi ile bilinen vitamindir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Vitaminin en etkili özelliklerinden bir tanesi de bağışıklık sisteminin güçlenmesi olarak bilinmektedir. Eksikliği sonucunda insanların sık sık hastalanmasına neden olacaktır. Bu sebeple de soğuk algınlığına çabuk yakalanma ve özellikle de kış mevsimi olduğunda grip hastalığı yaygın olarak görülecektir. Daha çoğunlukla da çocuklarda sık sık hastalanmanın nedenleri arasında görülmektedir.

Gelişim Bozukluğu

Çocukların gelişimi için etkili olan vitaminlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kemik sağlığında ve kemiklerin güçlenmesinde son derece etkili olan, faydalarının saymakla bitmediği A vitamininin eksik olması çocuklarda gelişim hastalıklarının olmasına neden olacaktır. D vitamininin daha çok emilim yapmasını sağlayacak olan bir vitamindir. Bu sebeple de kemiklerin daha güçlü olmasını sağlayacak ve çocukların daha sağlıklı büyümelerini sağlamaktadır.

Saç Dökülmesi ve Kepeklenme

İnsanların sağlıklı saçlara kavuşmasında da çok etkili olan ve saç sağlığına faydalı bir vitamindir. Saçların daha güçlü olmasını sağlayacak ve birçok insanın sağ dökülmesini de durduracaktır. Sağlıksız ve bakımsız olan saçların nedenleri arasında gösterilmektedir. Özellikle de sürekli olarak kafa derisinde kepeklenme olmasına neden olur. Bu kişilerin saçlarının cansız görülmesi ve parlamaması da bilinmektedir. Kepek nedeniyle birçok kişinin vitamin eksikliğinden kaynaklandığı da bilinmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.